iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


ВиК асоциация в Перник не се случва

ВиК асоциация в Перник

ВиК асоциация в Перник не се случва и това си е. Провали като стой та гледай и втория опит за първо общо събрание. Както си му е редът областният управител Иво Петров, който по право трябва да е председател на водната асоциация, беше поканил всичките кметове на общините в областта. И предупреждение имаше, че трябва да дойдат на първото събрание с гласуван от съветниците мандат да се приеме процентното разпределение на гласовете на общините. От Община Ковачеци ще се включат в асоциацията едва след второ редовно общо събрание, защото не са включени предварително в територията. А не са включени, защото не ги обслужва пернишкото ВиК дружество, което е преобладаващо държавно. Всяка от общините има разработени проекти за обновяване на водопроводите и изграждане на канализации и пречиствателни станции. Всяка от общинските управи разчита на безвъзмездно финансиране с пари от Брюксел, защото иначе няма как да се случи, а нуждите са реални.

Само че, когато първия път се събираха, кметът на община Перник Росица Янакиена се опъна, че не може да влиза в такава асоциация, защото не й харесва.

 Защо не й харесва тя подробно обясни и на общинските съветници в Перник. Янакиева беше внесла докладна записка с предложение съветниците да я упълномощят да участва в Общото събрание на 22.02.2011г за УЧРЕДЯВАНЕ на Асоциация по ВиК. Това тя поиска от съветниците на базата на писмо от областния управител, в което си пише, че АСОЦИАЦИЯТА Е УЧРЕДЕНА по силата на разпоредбите на Глава 11 от Закона за водите. Като дойде ред на въпросната докладна Кметът на Перник взе думата и обстойно обясни пред съветниците колко е страшно да се участва в такава асоциация:

като се влезе в нея, може да се напусне само с единодушно съгласие на членовете, трябва да се плаща членски внос, няма правилник за работата й, не е прехвърлена собствеността на ВиК системите и съоръженията, Перник трябва да компенсира високата цена на услугата в другите общинии др.

Тя изреди ужасно много аргументи „против” и само 1 „за” – ако не се влезе в асоциацията, може би  няма  да може да се получава безвъзмездно финансиране по ВиК проекти.

 Така горките съветници, които и хал хабер си нямаха от Закона за водите, хеле пък от неговия чл. 198 с букви от „а” до „х”,  не й дадоха мандат. И понеже членът е много дълъг и объркващ,  и който го е чел се губи из него.

Докато дебатираха дали Перник да участва във Асоциация по ВиК се подразбра и къде  е заровено кучето. Ако Перник не се включи в Асоциацията, ще трябва сам да си избира ВиК оператор, а не да се съобразява с избора на асоциацията и така може да избегне всякаква обвързаност с превзетото от ГЕРБ държавно ВиК дружество в Перник.

Самата Янакиева обясни, че ще трябва да се прави търговско дружество, или общинско предприятие или да се учреди концесия. Ако още малко бяха поговорили,  можеше да се каже на глас и името на управителяна бъдещия ВиК оператор за Перник. Все пак 9 съветници, между които и председателя,  гласуваха „за”. В крайна сметка,като не се постигна квалифицирано мнозинство Общинският съвет в Перник е записал, че не е взел решение по тази причина.

На повторния опит за първо общо събрание кметовете поумуваха в компанията на областния управител, представителя на МРРБ Любомир Полимиров и журналисти и в крайна сметка решиха да се поговори отново с Председателския съвет на пернишкия Общински съвет.

Като се питаха какво да правят трънският кмет Станислав Николов направи заключението, че ще се чака. Може пък като все пак министърът сколаса да падпише правилник за асоциациите, макар в точките от „а” до „х” на чл. 198 на Закона за водите да се и написано почти всичко. Тогава  Перник може и да се включи в асоциацията и с преобладаващите дял гласове, които съветниците нарекоха блокираща квота,  и да си воюва за собствен оператор.

Промените в Закона за водите бяха замислени още по времето, когато Янакиева беше народен представител. Тя беше в добри отношения с тогавашния еко министър Джевдет Чакъров и в още по-добри - със зам. строителния министър Димчо Михалевски, които трябваше да започнат изпълнението на този закон. Още тогава беше обяснено, че Вик асоциациите се създават заради параметрите,  които залага европейската регионална политика - приоритетно да се финансират проекти,  които да са интегрирани за по-голяма територия и да са в услута на по-голям брой население. Логично е да не се дават пари за няколко милиона евра за водопровод, който ще служи на 60 човека. Но българската практика такива примери се случиха.

Вече има 24-26 ВиК асоциации, обединяващи общини по територии, обособени със заповед на строителния министър. На всички общини в България им е станало ясно за какво става дума или просто са се подчинили на процедурата. Перник умува и ВиК асоциация в областта не може да се случи.  Така чл. 198 се превръща в параграф 22 - но само за община Перник.

Снимки

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.