iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Виновни без наказания за наводненията в Църква от магистрала "Люлин"

Институциите признават, че заради недоглеждане са наводнени къщите край шосето, които пък не съществуват по документи

В дисциплината "изграждане на едри инфраструктурни обекти" България нищо не е научила - нито от чуждия опит, нито от собствените си грешки. Доказателство за това е магистрала "Люлин", която се строи повече от 10 години, макар че е дълга едва 19 км. Изграждането на шосето се превърна в изпитание за институциите и политиците, за проектантите и строителите, за живеещите край трасето обикновени българи.

Министърът на благоустройството Росен Плевнелиев обича да повтаря, че зад успешното изграждане на една магистрала стоят усилията на няколко ведомства. В случая с "Люлин" твърдението е отчасти вярно - наистина има няколко министерства. Те обаче системно не са си вършили работата, прехвърляли са си отговорността и това обяснява защо в България правенето на 19 км алфалтов път отнема две петилетки и гъмжи от проблеми.

---------------------

"Люлин" тръгна със скандали и спорове откъде да минава шосето. Разработването на тръжните книжа за "Люлин" почва през 2001 г., а реално работата по магистралата стартира през 2008 г. след мъчително дълга процедура по издаване на строителното разрешително. После се заредиха закъснения, усложнения и тежки пазарлъци със строителя - турското сдружение "Мапа Ченгиз" - за пари и срокове. Строителството беше белязано от протести на околните села, от гладна стачка на работниците, от тежки злополуки и четири смъртни случая.

Беззаконието и хаосът лъснаха и през последните дни на миналата година, когато Перник проплака от наводнения, а три къщи край новопостроения пътен възел "Даскалово" потънаха в кал и вода.

Белята станала заради проектантска грешка...

За да се изгради съоръжението, се наложило да се премести коритото на реката, която минава край къщите. Водата била отклонена чрез една тръба, която се оказала тясна за придошлата от силните декемврийски дъждове река. Така и разположените наблизо сгради били наводнени.

"От 60 години сме тука, такова чудо не се е случвало", споделя Петър Тренев, чиято къща е сред пострадалите. Човекът е гневен, защото предупреждавал институциите, а те не му обърнали внимание. "Вдигнаха насип, сложиха тръба и направиха като бент, а водата няма накъде да се оттича", спомня си Тренев. Още тогава той написал оплакване до кмета на Перник Росица Янакиева и до областния управител, но реакция не последвала.

"Накрая какво стана - водата напълни цялото мазе, продължи нагоре и стигна чак до портата", разказва Петър и показва как дворът му се е превърнал в блато. Насред зима човекът останал и без отопление, защото въглищата в мазето се наквасили. Зимнината също потънала под вода. Отгоре на всичко хората останали и без питейна вода. В къщата няма прекарани тръби, а двата хидрофора, които използвали за целта, също пострадали от потопа. В съседните къщи картината на пораженията е същата.

А кой е виновен и ще има ли компенсации за пострадалите?

Причините за инцидента са ясни. От Агенция "Пътна инфраструктура" признават, че наводнението е причинено от отклоняването на реката. "И ние имаме известна вина. Корекцията е направена през лятото, за да не пречи водата на изграждането на насипа на пътния възел. За лош късмет в началото на декември обилните валежи причиняват наводнения и къщите на хората потъват под вода", обяснява Лазар Лазаров от управителния съвет на пътната агенция.

Злополучната тръба виновник е била само временно решение, вече е махната и не би трябвало да има други наводнения. Лазаров твърди, че самото решение за отклоняване на реката до изграждане на насипа би трябвало да е включено в проекта на магистралата. Само че не е. Проектантът е опитен - италианската компания СПЕА. "Но изглежда някой е проспал, че там има река и при строителството на насипа на пътния възел тя ще бъде запушена", обяснява Лазаров.

Той уверява още, че държавата ще се погрижи да обезщети хората с наводнените къщи. "Работна комисия трябва да прецени какви дейности се налагат по речното корито и ще ги извършим. Самото корито трудно може да се коригира, защото единственият вариант е да се приближи още към къщите, но може да се наложи облицоването му", казва експертът.

Само че във финансирането на магистралата не са предвидени пари за речното корито. Кметицата Росица Янакиева твърди, че всеки проект си има перо "непредвидени разходи" и че това е начинът за поправяне на злините. Друг въпрос е, че и до днес не ясно какво трябва да се направи, та реката да не пакости отново, колко ще струва и откъде все пак ще се вземат парите.

За сметка на това е ясно, че никой няма да бъде наказан.

Според Лазаров проектантът няма как да бъде санкциониран заради пропуска. Причината е... давност. Проектът бил изготвен преди повече от 10 години, при това от чуждестранна компания - къде да я дирят сега, че да я наказват за прегрешения отпреди две петилетки.

Надзорниците на обекта също не са се сетили да се намесят и да опитат да предотвратят наводнението. "Става въпрос за временно решение, затова не сме реагирали", обяснява представител на сдружението "Луис Бергер - Мот Макдоналд", който на място контролира строителството. Така или иначе най-вероятно и надзорниците няма да бъдат наказани.

Така надеждите на хората остават единствено в това да бъдат обезщетени заради претърпените материални щети. Оказва се обаче, че това съвсем няма да е скоро. Назначена е комисия, която да направи анализ и оценка на щетите. Според кмета Росица Янакиева това ще стане до три месеца, а след това резултатите ще бъдат изпратени на правителствената междуведомствена комисия. Тя пък ще трябва да прецени дали да бъдат отпуснати компенсации и на каква стойност да са те.

По този ред ще минат всичките 49 сгради в Перник, пострадали от обилните валежи през декември. "Ако пострадалите къщи са единствено жилище, най-вероятно собствениците ще бъдат обезщетени", уверява Янакиева.

И тъй като съседите на пътен възел "Даскалово" не се надяват на скорошни компенсации и не вярват, че речното корито ще бъде коригирано и укрепено в близко бъдеще, те са измислили алтернативно решение. Вече са изпратили искания за отчуждаване на пострадалите къщи. "Ако отчуждят имотите, това ще струва не повече от 300 000 лв., а облицоването на коритото може да стигне до 1 млн. лв.", посочва кметът на квартал "Църква".

Оказва се обаче, че е малко вероятно е това да се случи. Защото наводнените къщи по документи ги няма

Макар и на възраст над 60 години, те изобщо не са узаконени. Остава загадка защо собствениците и институциите не са направили нищо по въпроса през тези десетилетия. "При проверка от служителите на Сектор Перник при РДНСК - Югозападен район не са представени строителни книжа, доказващи законността на строежите", посочват от строителния контрол. Това обяснява и защо самите сгради не са били отразени в подробния устройствен план на магистрала "Люлин" и защо проектантите са ги пренебрегнали.

Цялата история на магистралата води към печалния извод, че когато всички имат вина, никой не е виновен. Така е на магистрала "Люлин". Така е и на другите големи национални строителни обекти. Чудно ли е тогава, че забавянето и оскъпяването вървят ръка за ръка.

автор: Дарина Кахраманова  Източник: segabg.com

снимка: Невена Тенева

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.