iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Дишаме отрови, а се карат дали има Програма за качеството на въздуха

Перник снимка: за хората и събитията

За пореден път Изпълнителната агенция по околна среда алармира, че от седмица е дишаме опасни за здравето фини прахови частици. Запрашаването е за цялата територия на страната, но Перник отново е отличник. От началото на 2011 г. до началото на октомври в Перник 134 пъти фините прахови частици във въздуха са били в пъти повече от нормалното, съобщи наскоро от парламентарната трибуна  министърът на екологията Нона Караджова.
Повод за това беше питане на народния представител Ирена Соколова дали община Перник има работеща и отговаряща на изискванията програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух и кога ще се реши проблемът със системното прахово замърсяване в града. Депутатката припомни, че с тези програми на 30 български общини трябваше да бъде решен и проблема с превишаването на нормите с фините прахови частици. Още повече, че по темата  в края на септември мин.  год. правителството получи от Брюксел предупредително писмо.  
 
Извадка от стенограмата на парламентарния контрол от 7 октомври
 
ИРЕНА СОКОЛОВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаема госпожо министър, уважаеми господин министър, уважаеми колеги! През 2008 г. беше приета нова Европейска директива за качеството на атмосферния въздух и в нея бяха установени нормите за основните замърсители. По отношение на серния и азотния диоксид, по отношение на въглеродния оксид и оловото като цяло няма проблеми в страната ни, но превишенията са по отношение на фините прахови частици. Според Световната здравна организация няма праг, под който фините прахови частици да не са вредни.
Още в началото на 2010 г. бяха предприети стъпките за актуализиране на общинските програми с мерки за намаляване на праховите замърсявания. В началото на тази година всяка община трябваше да изготви специален план и програма, да ги представи на Министерството на околната среда и водите, за да може от цялата страна събрано да се поиска удължаване на сроковете за постигане на нормите като европейска директива, от една страна, а от друга страна – Министерството на околната среда и водите директно да има инструмент, с който да повиши качеството на въздуха.
Най-сериозният проблем обаче, който трябваше да бъде решен с тези програми, е превишаването на нормите с фините прахови частици на 30 града. В края на месец септември миналата година правителството получи от Брюксел предупредително писмо за част от българските градове. В този смисъл, госпожо министър, моят въпрос е: има ли община Перник работеща и отговаряща на изискванията програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух и кога ще се реши проблемът със системното прахово замърсяване в града? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: За отговор – госпожа Караджова, министър на околната среда и водите.
МИНИСТЪР НОНА КАРАДЖОВА: Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители, госпожо Соколова! Действително Перник е един от градовете с много тежки проблеми още от миналите десетилетия по отношение замърсяването на качеството на въздуха във връзка с преиндустриализацията на този град в миналото. Много градове в България решиха своите проблеми, но за съжаление Перник е един от градовете, който има все още проблеми, особено по отношение на замърсяването с фини прахови частици. Той е един от градовете с най-много на брой превишения и е с най-високи стойности за последната година. От началото на тази година те са 134 на брой.
Имайки предвид, че това е проблемен град, още през 2002 г. Министерството на околната среда и водите подпомага община Перник да разработи първата за България такава програма, отговаряща на европейските изисквания, с помощта на немското Министерство на околната среда. Тази програма е приета от общинския съвет както изисква законът едва през 2005 г. и за съжаление много малко мерки от тази програма са изпълнени, поради което продължаваха проблемите както със замърсяване със серни окиси, така и с прахови частици.
От началото на 2010 г. като министър разпоредих общините да бъдат подпомогнати методически, за да разработят и актуализират своите програми там, където има проблеми със замърсяване с фини прахови частици. Още в началото на 2010 г. организирах среща с кметовете, на която присъствахме лично аз, заместник-министърът и много експерти, за да чуят общините колко е важен този проблем и да им помогнем как да го решат, на първо място с изготвяне на програми като инструмент за анализи – какви са причините да се постави диагноза във всеки отделен град, каква е причината на замърсяването, а оттам да се идентифицират и разположат във времето съответните мерки за намаляване на това замърсяване.
Почти всички общини представиха своите програми в първоначалния срок – 30 ноември 2010 г., и в удължените срокове до 15 март 2011 г.
Община Перник обаче не спази установените от министерството срокове, включително удължения срок, и представи своята програма на 11 юли 2011 г. Освен значителното закъснение, при представянето на програмата се констатираха много сериозни пропуски и неточности, поради което становището на министерството от 20 юли 2011 г. е, че тя трябва да бъде изцяло преработена.
След това има две-три напомнителни писма и от Регионалната инспекция по околната среда в Перник до община Перник, но за съжаление до момента няма представена програма. А няма ли такава програма, ние не знам кой е проблемът, кои са дяловите източници и съответните мерки, които да бъдат предприети. Няма такава програма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря, госпожо Караджова. Изтече времето за отговор. Следват два уточняващи въпроса. Ще имате възможност да им отговорите, госпожо министър.
ИРЕНА СОКОЛОВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател! Уважаема госпожо министър, Вие казахте, че Перник е сред най-проблемните градове и че ако до м. март не бъдат изготвени общинските програми, тогава няма как да имаме съответно мерки за предотвратяване. Моят доуточняващ въпрос е: кога изтича срокът за предоставяне в Министерството на околната среда и водите от страна на общините на тази програма и каква ще бъде санкцията за община Перник, ако тя не представи своята програма в срок?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: За отговор – министър Караджова.
МИНИСТЪР НОНА КАРАДЖОВА: Уважаема госпожо Соколова, както вече Ви казах, срокът отдавна изтече. За съжаление най-голямата санкция е санкцията на хората, които имат тези проблеми с въздуха. За съжаление те са наказани заради неактивните действия на общинските власти. Иначе има съответни мерки, които могат да бъдат предприети съгласно Закона за чистотата на атмосферния въздух и да бъдат наложени съответни санкции на кмета на общината. Ще изчакаме още малко. Ние сме толерантни, но това ще бъде до време.
 
Актуализираната програма за качеството на въздуха на Община Перник е представена в МОСВ  на 11 юли 2011 г. „Освен значителното закъснение, при представянето на програмата се констатираха много сериозни пропуски и неточности, поради което становището на министерството от 20 юли 2011 г. е, че тя трябва да бъде изцяло преработена. След това има две-три напомнителни писма и от Регионалната инспекция по околната среда в Перник до община Перник, но за съжаление до момента няма представена програма.”, обяснява министър Караджова.  Тя допълва, че че може да бъде наложена санкция на кмета, но от МОСВ, понеже са толерантни, ще изчакат още малко.
Питането беше в предизборно врем. Ддепутатката беше кандидат за кмет. Отговорът звучи доста популистки, като съгласуван предварително. Проблемът обаче остава.
В същото време Програмата е на страницата на Общинския съвет в сайта на Общината и може да се види, но несъвършенствата й така и не бяха посочени в конкретика.

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.