iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Още една година на работа преди пенсия за всички категории труд

Перник снимка: за хората и събитията - пенсия

Възрастта за пенсиониране се увеличава с 1 година от януари 2012 г. за всички работещи българи. Това предвиждат внесените  от 21 народни представители от ГЕРБ поправки в Закона за бюджета за държавното обществено осигуряване за догодина.

Промените между двете четения на проекта бяха депозирани само часове преди да изтече удължения с 2 дни срок.

Според предложението от 2015 г. пенсионната възраст ще се вдига още с по 4 месеца всяка година. Така през 2021 година възрастта за мъжете ще достигне 65 години, а за жените - 63 години и реформата ще завърши.

Преди седмица финансовият министър и вицепремиер Симеон Дянков обяви, че ще се вдига единствено възрастта на най-масовата трета категория. Сега обаче се предвижда мярката да засегне и т.нар. тежки категории- първа и втора.

През 2012 г. хората от трета категория труд ще се пенсионират при навършени 61 години за жените вместо сегашните 60 и 64 години за мъжете вместо сегашните 63.

За първа категория жените ще се нуждаят от навършени 48 години, а мъжете - 53 години.

При втора категория съответно ще трябват 53 и 58 години.

От ГЕРБ бяха категорични, че остава и намерението на властта да увеличи минималната пенсия от юни 2012 г. от 136 лв. на 145 лв.

Такива текстове обаче липсваха в първоначалния вариант на бюджета за ДОО, тъй като властта и синдикатите се бяха споразумели само за вдигане на стажа за пенсиониране с по 4 месеца на година от януари догодина.

Според сметките на НОИ от януари до септември новите пенсии са 72 500. От тях за стаж и възраст са половината. Което означава, че новата мярка за година ще засегне приблизително между 70 000 и 90 000 човека.

Намеренията на властта за нови правила за пенсиониране обаче предизвикаха остро недоволство сред синдикатите. Социалният диалог дори беше прекъснат, след като те напуснаха Тристранния съвет за сътрудничество. Синдикални лидери обявиха, че поимено вносителите на предложението ще станат много известни. За 30 ноември е насторочена обща стачка срещу вдигане на възрастта за пенсиониране.

„Решението и отговорността за пенсионната реформа е на управляващитеа тристранката е само консултативен орган”, коментира  шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова от ГЕРБ. Според нея с внесените в последния момент промени не се нарушава по никакъв начин Конституцията на България. Тя поясни, че поправките в бюджета са в частта за Кодекса за социалното осигуряване, което е изцяло в прерогативите на парламента.

Синдикатите обаче приеха това като загърбване на социалния диалог. „Те скандално решиха да заобиколят тристранката чрез депутати”, коментира  шефът на КНСБ Пламен Димитров. Според него това ще ускори работата по организирането на протестния митинг, насрочен за 30 ноември. Освен това ще изкара на улицата и повече железничари, които също ще бъдат засегнати от подобно решение.„Щом искат война, ще я получат”, отсече и Мика Зайкова от КТ „Подкрепа”.

Според данните на Евростат мъжете, навършили 60 г., у нас средностатистически получават пенсия 4 години, докато жените - 15 години. Най-кратко се разписват срещу нея мъжете в Литва, Латвия и Естония и чак тогава следват българите с година повече. При дамите обаче ние сме рекордьорите по най-малко получаване на пенсия, показват данните. Най-дълго й се радват жителите на Люксембург, над двадесет години.

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.