iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Предизвикателствата пред новия президент Росен Плевнелиев

Росен Плевнелиев

Ще успее ли новият президент Росен Плевнелиев да се еманципира от премиера Бойко Борисов и от изпълнителната власт? Това ще е най-сериозното предизвикателство пред него по мнението на политолози и социолози, потърсени от "Дневник". Те коментираха как виждат бъдещето на Плевнелиев, който положи клетва пред парламента и ще встъпи в длъжност днес - неделя.

Ето отговорите на въпроса кои ще бъдат най-големите предизвикателства пред Плевнелиев до и след парламентарните избори?


Евгений Дайнов: Предизвикателството е новият президент да използва идващите напрежения с правителството за общото благо

Конституцията на България е така построена, че на практика единственото реално разделение на властите е между Правителство и Президент. Гарантирано е, следователно, "еманципирането" на Плевнелиев от Борисов – самата структура на властта ще произведе този ефект, независимо дали Плевнелиев иска това или не. Оттам насетне предизвикателството е новият президент да използва идващите напрежения с правителството за общото благо на нацията.

Рисковете в първите месеци от мандата вече са налице. Плевнелиев не е политик и още не знае, че всяка дума, казана от политик, формира негов ангажимент – за който впоследствие той бива съден от общественото мнение. Други обаче знаят това, което Плевнелиев не знае – и вече го "опаковат" да поема ангажименти. Пример са "феодалните старци" на БАН, които вече бяха при него и изтръгнаха ангажимент за увеличаване бюджета на академията. Тези примери ще продължат, докато Плевнелиев не се научи на правилата на играта.

Въпросът е, докато различни заинтересовани среди го "опаковат", той да не поеме някакъв ангажимент, който ще навреди на националния интерес.

Кольо Колев: Президентската институция ще се обезличи и обезвласти

Няма да има предизвикателства пред Плевнелиев! Ще ходи където трябва и ще говори каквото трябва. А "какво трябва" ще се определя от Бойко Борисов. Президентската институция ще се обезличи и обезвласти.

След парламентарните избори ще бъде същото. Веднъж загубил ресурсите, механизмите на упражняването на власт не можеш да ги върнеш в ръцете си. Ще имаме симпатичен, усмихващ се президент  без значима политическа тежест. Но може би това не е малко – ако е прав Борисов, че който и да беше посочил е щял да бъде избран!

На фона на ред други спрягани лица, Плевнелиев е направо прекрасен. А ако си спомним и склонността на премиера да открива самородни бисери на разклона за тук и там, Плевнелиев дава възможност на мнозина да въздъхнат с облекчение – няма да се излагаме пред чужденците! Или поне има шанс.

Огнян Минчев: Плевнелиев осъзнава, че пътят към дългосрочния политически успех в България преминава през синтезирането на нови и ефективни обществени елити

Плевнелиев е интелигентен човек с изясняващи се амбиции в политиката. Ще му бъдат необходими две неща. Първо, да развие политическа опитност, която засега не притежава поради краткия си стаж в политиката.

Второ, да се еманципира от своите политически ментори, които ще продължават да говорят от негово име докато самият той не направи това неизгодно и невъзможно за тях. Гъвкавият интелект на Плевнелиев и принадлежността му към едно ново политическо поколение ще направят възможна неговата еманципация не през конфликт или фронтален сблъсък, а през откриване и формиране на нови измерения в политиката.

Очаквам той да се опита да представлява широки граждански среди, но най-вече тези обществени слоеве, които притежават концентрирани финансови, интелектуални и организационни ресурси (извън олигархичния връх), които надхвърлят като потенциал малкия им относителен дял от населението на страната. Плевнелиев осъзнава – или ще осъзнае, че пътят към дългосрочния политически успех в България преминава през синтезирането на нови и ефективни обществени елити – стопански, интелектуални и политически – и ще насочи усилията си в тази посока.

Ще бъде допълнително мотивиран да направи това в ежедневния си ангажимент да балансира една изпълнителна власт, основана върху пряка популистка харизма.

Всеки български президент се сблъсква с предизвикателството на ограничените пълномощия. Конфликтът между високия статус и ограниченото пространство за действие трябва внимателно да се менажира психологически за да не се изпада в две крайности – непримирим конфликт на президента с изпълнителната власт или безпомощна маргинализация. Българската държава и българските политици вършат една малка част от това, което може да се направи за благоденствието на един европейски народ и от тази гледна точка за президента Плевнелиев има широки възможности за ефективно действие не само на националната, но и на европейската политическа сцена.

Съществена част от тези възможности е създаването на стратегическа рамка на българското национално развитие – нещо, което за предходните 20 години почти не е правено. Днес, когато приоритетите на 90-те години – членство в НАТО и ЕС – са реалност, създаването на ефективни стратегии за национално развитие в тази нова рамка на българските партньорства става все по-наложително.

Геновева Петрова: Най-непосредствена задача на Плевнелиев е да опровергае подозренията, че ще бъде функция на изпълнителната власт

Сред най-важните предизвикателства пред Росен Плевнелиев е да изгради стабилен авторитет на президентската институция както в страната, така и в международен план. Във вътрешно-политически аспект най-непосредствена задача е опровергае често отправяните от негови критици подозрения, че ще бъде функция на изпълнителната власт.

Същевременно важно е  да не допуска и грешката на предшественика си да се превръща в евентуален неин "строител" след парламентарните избори. Предлагането на политики за устойчиво, дългосрочно развитие на страната също е сред важните предизвикателства пред новия президент, особено в условията на икономическа криза, с която се сблъсква Европа.

Татяна Буруджиева: Най-вероятно ще оправдае очакванията да е елемент от нещо, което не разбира

Огромният проблем пред новия президент е неговата еманципация. Плевнелиев има всички шансове да покаже кой е прав – дали онези, които смятат, че президентската институция е един апендикс (досега периодично загноясвал и възпаляващ се, т.е. пречещ на нормалния ход на политическите процеси) или онези, които възприемат президентството като институцията на овластения пряко от гражданите.

По правомощия Президентството има два плана: видим – олицетворявайки българския народ, и – невидим – с огромна индиректна власт върху политиката. Та, предизвикателството до изборите пред Плевналиев е как "сдава" тази невидима власт на Борисов до изборите.

А след тях, как "сдава" и видимата. Но, всъщност, това си е предизвикателство пред премиера – президентът най-вероятно ще оправдае очакванията да е елемент от нещо, което не разбира.

Юрий Асланов: Продължава да се държи като министър

Пред Плевнелиев има само едно предизвикателство: дали ще събере кураж да се еманципира от Бойко Борисов. В противен случай има опасност през целия си мандат да бъде обект на подигравки, както е в момента, което ще обезличи президентската институция. До този момент с нищо не е подсказал, че е готов да бъде държавен глава, продължава да се държи като министър, който се интересува повече от икономиката, отколкото от държавните и обществените дела.

Петър Щурм Константинов: Трябва твърда позиция за геополитическата ориентация

 Съдейки по избраните от него приоритети, Плевнелиев иска да участва активно в две направления - изпълнението на закъснели реформи, като административната например, и подобряването на бизнес средата, включително и чрез иновации. Това са възхитителни приоритети, но е необходимо президентът да има твърда позиция по въпросите на геополитическата ориентация на страната.

Ако Росен Плевнелиев се справи добре с тези предизвикателства, той ще е в добра позиция без значение какво ще се случи на изборите през 2013 г. Той умее да поддържа завиден рейтинг, така че не би било неочаквано, ако бъде най-одобряваният политик през мандата си. Това, обаче, не бива да се случва с антиреформистки и популистки позиции.

Юлия Иванчева: Плевнелиев се самопредизвика с обещанието за прагматично президенство

Тъй като президентската институция не предполага ярки изблици на дейност, именно премиерът ще осигури и най-големите предизборни предизвикателства пред Плевнелиев. Най-малкото, което ще се изисква от него, е послушание. А ако станем свидетели на парламентарна криза, предизвикана или естествена, това без съмнение ще е важен президентски тест, който (били сме свидетели) трудно се взима с отличен.

Предизвикателството, което Плевнелиев сам си отправи, без да разбира какво точно се очаква от него, е да превърне Президентството в прагматично работеща институция. Каквото и да означава това, ще наблюдаваме с интерес случването му.

Една идея за прагматичност е следващата "Българска Коледа" да бъде организирана в полза на Фонда за лечение на деца, което ще изчисти негативната репутация на кампанията, ще премахне съмненията за непрозрачно или неразумно изразходване на средствата и ще подпомогне чувствително работата на фонда.

 

Източник: dnevnik.bg

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.