iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Учени следят втора Луна над Земята

Перник - втора Луна

Нашата планета има две луни, твърдят учени. Едната е онази омайна и мека нощна светлина, която всички познаваме и обичаме. Другата е неизвестна, незабележима и не по-голяма от малка кола. Тя обикаля Земята отдалече и остава с нас за малко. Но винаги има поне по една такава. 

Според изследователите нашата планета редовно улавя по някой от прелитащите наблизо астероиди. Обикновено тези космически скали са около метър в диаметър и имат неправилна форма. Втората луна не е една и съща скала, а постоянно подменящи се „временни луни". Веднъж привлечено, това тяло обикаля около Земята в продължение на средно девет месеца по силно неправилна орбита, след което се откъсва и продължава по своя път към Слънцето.

Първата и засега единствена втора луна, която е следена от учените, е астероидът 2006 RH120. Този космически обект се включва в земната орбита през юни 2006 година и остава с нас около година. Достига между 3 и 6 метра в диаметър, обикаля Земята на двойно разстояние в сравнение с постоянната ни луна.

Досега се обръщало изненадващо малко внимание на другите естествени спътници на Земята. Това е така, защото повечето временни луни са твърде малки и далече и се движат твърде бързо, за да бъдат наблюдавани с наличната ни техника. Но скоро това ще се промени, обясняват астрономите - през 2015 година се очаква в Чили да бъде открита нова обсерватория, в която малките спътници на Земята ще могат да бъдат изследвани. 

Възниква логично и въпросът, щом тези „луни" са толкова малки, че не представляват заплаха за Земята, както не отразяват светлина, за кого изобщо има значение, че те са там?

За всички нас, настояват астрономите. Според тях най-хубавото на тези втори луни е фактът, че скоро ще бъде възможно да отидем и да си вземем една от тях тук на Земята за анализ. Това ще бъде първи досег на учените с цяло и непокътнато космическо тяло. Метеоритите, които падат на Земята, са отново скали, но променени и разрушени при преминаването си през атмосферата.

„Определено се надяваме, че ще можем да осъществим мисия до временен естествен спътник на Земята и вече преговаряме с експерти и механици на космически апарати", глас съобщението на групата от астрономи.

Източник: http://spisanie8.bg

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.