iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Доверието към ГЕРБ пада, народът казва, че живее зле

Доверието към ГЕРБ пада, народът казва, че живее зле

 
61% oт българите са на мнение, че през последната година жизненият им стандарт се е влошил. Това сочат данните от проучване на НЦИОМ за обществено-политическите нагласи у нас, проведено в периода 5-12 март 2010г.
 
От него става ясно, че едва 5% са тези, които твърдят, че живеят по-добре - това са главно столичани и висшисти.
 
Паралелно с това за последните три месеца подкрепата за работата на правителството бележи спад от 6%.
 
Спадът в доверието към кабинета в национален план се обуславя най-вече от растящото обществено неодобрение към секторните политики в здравеопазването, социалната сфера и финансите.
 
За последните три месеца подкрепата за работата на правителството бележи спад от 6%.
 
От НЦИОМ регистрират най-изразително влошаване на стандарта на живот през последната година сред хората на възраст 50-59 години.
 
Така 70% от тях твърдят, че живеят по-зле. Подобна тенденция е налице и сред нискообразованите, жителите на селата, безработните и бедните.
 
Проучването извежда като извод и фактът, че негативните промени засягат почти всички обществени прослойки. Доказателство за това е и сравнението с данните на НЦИОМ отпреди година (март, 2009 г.). Тогава най-големите опасения на българите (57%) са се отнасяли до евентуална невъзможност за посрещане на битовите разходи - за парно, за ток и др.
 
Днес 56% от респондентите вече споделят, че имат реални затруднения при плащането на режийните разходи за дома си, а страховете от кризата вече са реалност. С 4% (от 51 на 54%) за година се увеличава и процентът на тези, които твърдят, че реално се ограничават от стоки от първа необходимост.
 
Като цяло най-висок е делът на хората, които не очакват промяна за себе си в обозримо бъдеще - всеки четвърти българин очаква занапред положението му да се влошава.В цифри това изглежда така - близо 60% от българите посочват, че положението им се е влошило през последната година.
 
От НЦИОМ съобщават още, че преди година 22% от интервюираните са се опасявали, че в условията на криза няма да могат да изплащат кредитните си вноски.
 
Днес всеки пети от българите твърди, че среща трудности да погасява кредитните си задължения.Най-големи затруднения по обслужването на своите кредити изпитват хората на възраст между 30 и 59 години, работниците и заетите в частния бизнес, сочат данните от проучването.
 
Всеки четвърти българин очаква занапред положението му да се влошава.
 
Проведеното допитване извежда и резултати за политическите симпатии и електорални нагласи у нас.
 
Според тях средната оценка за работата на кабинета от началото на мандата на ГЕРБ до момента е добър 3.90 (измерена по шестобалната система).Сред симпатизантите на управляващите тази оценка е значително по-висока (4.60), а сред избирателите на БСП - значително по-ниска (3.10).
 
Логично - за последните три месеца с 30% нараства неодобрението към министър Божидар Нанев, с 15% към социалния министър Тотю Младенов и с 13% към Симеон Дянков.
 
Обратно - като цяло най-одобряваният министър от кабинета (от 66% от запитаните) е Цветан Цветанов. Той събира и рекордно ниско неодобрение от 17%, особено в сравнение с останалите изявени политици.
 
Интересно е да отбележи, че Цветанов е одобряван от близо половината от симпатизантите на БСП.
 
В началото на март сред най-одобряваните български политици се нарежда и премиерът Бойко Борисов. Освен че могат да разчитат на подкрепата на близо две трети от българите, двамата получават добри оценки и от привърженици на политическите си опоненти, изтъкват от НЦИОМ.
 
Най-одобряваният министър от кабинета (от 66% от запитаните) е Цветан Цветанов.
 
В топ 10 на българските политици попадат още Георги Първанов (48% подкрепа), Николай Младенов (39%), Вежди Рашидов (38%), Божидар Димитров (35%), Цецка Цачева (34%), Мирослав Найденов (34%), Симеон Дянков (32%), Росен Плевнелиев (28%).
 
Що се отнася до институциите и доверието в тях, резултатите от допитването на НЦИОМ сочат спад от 3% в одобрението за работата на Народното събрание.Средната оценка за работата на парламента от началото на мандата на 41-вото Народно събрание е 3.40 по шестобалната система.
 
Сред симпатизантите на ГЕРБ оценката за работата на парламента е 3.80, а сред привържениците на БСП е 2.90, посочват от НЦИОМ.
 
Важно е да се отбележи още, че ако изборите за Народно събрание бяха в средата на март, много вероятно е в парламента да попаднат пет партии - ГЕРБ, БСП, ДПС, Атака и Синята коалиция.
 
При избори днес
ГЕРБ - 36,4% Коалиция за България - 10,5 ДПС - 8,4 АТАКА - 4,7 Синята коалиция - 3,3 РЗС - 0,6 друга партия - 1,2 не съм решил - 3,9 няма да гласувам -31,0
 
ГЕРБ запазва почти без промяна твърдото си ядро от изборите през 2009г., но започва да губи част от периферните си симпатизанти - особено сред младите до 39 години и сред жителите на областните градове.
 
Населението е критично настроено, но в неговите представи не съществува реална политическа алтернатива на сегашното управление, показват данните.
 
От НЦИОМ изтъкват, че въпреки дискусиите за лидерството в БСП, не се регистрират признаци за сериозна вътрешна алтернатива на сегашния лидер. Сергей Станишев се ползва с одобрението на 72% от социалистите. Татяна Дончева изостава с 56% и Георги Кадиев с 46%.
 
В момента не съществува вероятност РЗС да попадне в парламента. Нещо повече - лидерът на партията Яне Янев губи 18 % одобрение и добавя 23% неодобрение за последните три месеца, сочат още данните на НЦИОМ.
 
Налице е известна разколебаност сред привържениците на партия Атака. Въпреки това авторитетът на Волен Сидеров остава безспорен.

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.