iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Четири жертви на студовете и лошото времето в област Перник

Студът убива

В резултат на измръзване в Пернишко са починали двама бездомници. По-рано днес е починал на улицата човек, съобщиха от Пернишката болница. Четиридесет и седем годишният мъж се упътил да навести баща си след нощна смяна и е починал в село Големо Бучино. Причината за смъртта му не е уточнена, а трупът е закаран в Съдебна медицина.

Както днес писахме Бащата на фолкпевицата Кати умрял в преспи и студ

Няколко съвета за ПЪРВА ДОЛЕКАРСКА ПОМОЩ ПРИ ЗАМРЪЗВАНЕ

Под действието на ниските температури се получава общо или локално увреждане на организма. Явление на общо охлаждане – т.е. „бяла смърт”, се наблюдава при въздействието на ниските температури върху целия организъм. То протича с нарушение на телесна температура под 35градуса по целзии. Пострадалият е вял, апатичен, отговаря бавно на задаваните въпроси, има олюляваща се походка, пулсът и дишането се забавят, при продължително изстудяване изпада в безсъзнание, пада в снега и ако не се окаже навреме помощ, умира.Долекарска помощ при общо охлаждане включва преди всичко прекратяване действието на студа.

Намокрените дрехи по възможност се сменят. Пострадалият трябва да бъде завит и затоплен. Самостоятелното придвижване с общо охлаждане влошава състоянието му. Затова в условията на планината, пострадалият с общо  охлаждане се поставя в шейна и се завива в одеало. За затопляне на пострадалия се използват грейки, собствената температура на пострадалия с поставяне на ръце под мишниците, масаж с топла суха длан или със суха вълнена ръкавица, затопляне на пострадалия до тялото на спасителя. При невъзможност за придвижване може да се използва затопляне на място пред огън. На пострадалия се дават топли подсладени напитки (чай, кафе). След настаняването му в затоплено помещение, трябва да се приложи масаж, а също така и затопляне в легло с грейка, захранване с топли храни и течности. При възможност затопляне във вана с температура на водата 36С за 30-40 мин., като температурата се поддържа чрез доливане. Това задължително се извършва в затоплено помещение, когато няма възможност за евакуация към болнично заведение, поради метеорологични условия или липса на транспорт. При възможност пострадалият с общо охлаждане направо се транспортира в затоплен транспорт за болница. Под въздействие на ниските температури настъпват локални промени в тъканите – измръзване. Различаваме четири степени на измръзване:

  • При първа степен кожата е бледа, пострадалият се оплаква от изтръпване, чувство за убождане с иглички, понякога болка.
  • При втора степен измръзване се образуват мехури, изпълнени с жълтеникаво съдържание. Образуването на мехури е съпроводено със значителна болка.
  • При трета степен измръзване се уврежда цялата дебелина на кожата, която се умъртвява (некротизира). Това е съпроводено със силна болка, обикновено при замръзване.
  • При четвърта степен тъканите некротизират в дълбочина заедно с кожата.

 

Трета и четвърта степен на измръзване най-често налагат оперативно лечение с ампутация, кожна пластика. Всички тези промени в тъканите, обуславящи различните степени на измръзване, стават видни след размразяването.
Оказващият първа помощ при измръзване трябва да знае, че съществува начален, т.н. скрит период от началото на действието на студа до началото на размразяването. Тогава тъканите са все още непроменени, студени. Субективно пострадалият се оплаква от тежест в крайника, чувство за мравучкане, но болка все още няма. Тя настъпва при започване на размразяването. Ако долекарската помощ започне в скрития период, прогнозата при измръзването значително се подобрява. Затова всички лечебни процедури в скрития период се провеждат по спешност. 

Първото, което трябва да се направи, е да се прекрати действието на студа. Широко разпространеното „затопляне” чрез разтриване със сняг е вредно. Снежните кристалчета дават възможност за нараняване на кожата и последващата инфекция. Това по същество е изстудяване, защото продължава действието на студа върху тъканите. При полеви условия затопляне може да се осъществи край огън, използвайки заслони и др. При възможност мокрите дрехи, чорапи, ръкавици е други се сменят.

Всяко затопляне при измръзванията трябва да се осъществява внимателно, защото измръзналите тъкани са безчувствени и лесно може да се предизвика изгаряне. От полза е извършеният със суха топла длан масаж на измръзналата област, след което се налага с марля и бинт добре подплатена с памук, т.нар. „топлоизолираща превръзка”. Такава трябва да се наложи и след затопляне в баня с температура на водата 36С, в която се поставя измръзналия крайник за 20-30минути. Водата, в която се поставя вледенения крайник бързо изстива, затова температура на водата се поддържа чрез доливане. На пострадалия се дава да пие топли подсладени напитки. Малка тонизираща доза алкохол се дава след прекратяване на студа – след постъпване в болница. Задържането на болния с измръзване за изясняване на степента е погрешно. При първа възможност той се насочва към най-близкото лечебно заведение. 

Източник на съветите: 5starhospitality.weebly.com

 

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.