iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Семейство от пернишкото село Люлин: Социални изтръгнаха сина ни Даниел и го дадоха за 2 г. в приемно семейство, без да ни отпуснат финансова помощ

Семейство от пернишкото село Люлин: Социални изтръгнаха сина ни Даниел и го дадоха за 2 г. в приемно семейство, без да ни отпуснат финансова помощ  04_1398345804

Социалните са отнели детето на Иван и Снежана Драгомирови от пернишкото село Люлин, без да спазят цялата процедура за финансово подпомагане, оплака се семейството пред TV7. Снежана твърди, че социалните работници са издърпали детето и са тръгнали. При посещението на социалния работник на адреса са констатирани условия на бедност.

Дали има нарушени процедури при отнемането на дете от родителите му и защо държавата не помога на родителите, а трябва да се дават пари за приемно семейство, което да гледа детето им? Родителите не разполагат с цялата документация по случая им. От социалните ги обвиняват, че не могат да се грижат за детето си.

Иван загубил работата си и започнал да търси помощ от различни социални организации. Те обаче му казали, че не могат да бъдат от ползва в неговия случай. Въпреки това един ден, когато бащата не е в дома си, социални работници идват и буквално изтръгват детето от ръцете на майката.

Румяна Герова – началник на дирекция „Социално подпомагане“, обясни действията на служителите, като подчерта, че когато социалните работници са посетили дома на малкия Даниел, те са станали свидетели на видимо опасни за детето условия. То било навлечено с много дрехи, тъй като температурата в помещението била под 10 градуса. До леглото му имало разпръснати пластмасови бутилки, а непосредствено до него имало и газова бутилка, с която майката и свекър й твърдели, че се отопляват. Двамата потвърдили, че Даниел, който е на годинка и четири месеца, се храни предимно с боза и понякога с мляко. Работниците преценили, че всички тези фактори застрашават живота на момченцето и го отнели от майка му.
„Виждали сме изключително бедни семейства, които полагат адекватна грижа. В деня на посещението бебето е било на 4 месеца, детето е било навлечено в много дрехи, температурата в стаята е била под 10 градуса, около кошарката е имало разпръснати битови предмети“, разказа директорката на социалните в района. Твърденията на майката и на свекъра са, че то се храни с боза и рядко – с мляко“. Няма снимки, които да показват, че това е истината.

Юлиан Тодоров, който помага на семейството да върне детето си, каза, че е запознат с много скалъпени доклади на социалните. „Дискриминация е да не се помогне на родителите, а да се дават пари на приемно семейство“, каза мъжът.

Герова обясни, че детето е изведено по спешност, не за дълъг период и има шанс да бъде върнато в биологичното му семейство. В момента то вижда родителите си три пъти в месеца, а те се срещат с психолог, който се опитва да подобри техните родителски умения. Румяна Герова обясни, че детето няма привързаност към майка си и баща си.

Юлиян Тодоров обаче твърди, че има данни за нарушения в схемите с приемната грижа в България. Според него целенасочено се търсят семейства, които живеят на ръба на бедността, отнемат им се децата, за да се усвояват пари по програми. Той е твърдо убеден, че хората трябва да подпомогнат семейството да направи ремонт на жилището, за да отговаря на условията и да помогнат на истинските родители на Даниел да си го върнат.

Родителите могат да виждат детето си всяка първа, втора и четвърта сряда. Едногодишният вече Даниел е забравил родителите си. Той е даден в приемно семейство за две години.

„Отделите за закрила на детето отчуждават децата от родителите“, каза Тодоров. На другото мнение е социалната работничка. Според нея, за да има отчуждаване, преди това трябва да има привързаност. Детето е дадено в друг район, родителите му трудно могат да го виждат.

Източник: viaranews.com

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.