В Перник стартира най-мащабния проект на МОМН

УСПЕХ

В Перник стартира най-мащабния проект на МОМН, който се осъществява по схемата "Да направим училището привлекателно за младите хора" - "Оперативна програма развитие на човешките ресурси" и е озаглавен е с абревиатурата УСПЕХ (Училище за себеутвърждаване и подготовка към европейски хоризонти) и се финансира от Европейския социален фонд.

Проектът е насочен към създаване на възможности и включване на учениците в различни извънкласни и извънучилищни дейности, съобразно техните потребности и интереси. Продължителността му е три години и включените в него училища от област Перник към момента са 29, от общ правоимащ брой - 30. Право на участие имат всички общински училища, без средищните, като планираните дейности се подпомагат и координират от Регионалните инспекторати по образование. Вниманието на учениците е ангажирано с разнообразни извънкласни и извънучилищни дейности, в които към момента участие са взели 3 091 ученици. Сформирани са 263 групи, чиито дейности застъпват следните области на интереси: Природоматематически науки, Хуманитарни науки, Здравно образование и здравословен начин на живот, Комуникативни умения на роден език, Комуникативни умения на чужд език, Математическа грамотност и базови познания в областта на науките и технологиите, Умения за самостоятелно учене и събиране на информация, Граждански компетентности, Форми на поведение за успешно участие в социалния живот и разрешаване на конфликти, Предприемачество, Културни компетентности, Дигитални компетентности. Разнообразието от извънкласни дейности позволи да се формират: секции, клубове, студия, ателиета и др., към които учениците проявиха голям интерес и взеха активно участие.

Сред най-широко застъпените области са: Здравословен начин на живот (избрана от над 400 ученици), Комуникативни умения на роден език и Културни компетентности. След тях се подреждат: Природоматематически науки, Комуникативни умения на чужд език, Граждански компетентности - предпочетени от сравнително еднаква численост ученици - малко над 250 за всяка област. Над 200 ученици са проявили интерес към всяка от областите: Умения за самостоятелно учене и Културни компетентности. Най-малък е броят на учениците включени в област Математическа грамотност и базови познания в областта на науките и технологиите. Сред училищата с най-голям брой формирани групи са ОУ "Св. Иван Рилски" - с 29 групи за реализиране на извънкласни и извънучилищни дейности, СОУ "Петър Берон" - 25 групи, XI ОУ "Елин Пелин" - 18 групи и V СОУ "П. Р. Славейков" - 16 групи.

Основните цели на проекта са да се осмисли свободното време на учениците чрез различни изяви в предпочитани от тях области, да се повиши мотивацията им за учене, да се ограничи броя на преждевременно отпадащите от училище ученици, да се ограничат агресията и деструктивното поведение. 

За повече информация по Проекта тук.

Вход с фейсбук профил: