20 пъти по-добри показа Перник пред стотици гости от страната и чужбина

Над 6000 души бяха участниците в тридневната международна фиеста „Сурва”
С грандиозен гала-спектакъл, наречен „20 пъти по-добри” и в присъствието на стотици хиляди гости от страната и чужбина бе открит XX-ят Международен фестивал на маскарадните игри в петък вечерта. Три дни Перник бе една голяма сцена, на която се изявяваха сурвакари, кукери, бабугери...Те отправяха пожелания с малките ни талисмани Сура и Сури – "тази година да бъде добра, да бъде берекетна, да бъде успешна".
На церемонията по откриването присъстваха президентът на Република България Георги Първанов, президентът на ФЕКГ Хенри Ван дер Кроон, евродепутатът Кристиан Вигенин, посланиците на Естония, Куба, Палестина, официални делегации на повече от 20 държави от целия свят, народни представители, общественици.
Всички участници и гости в маскарада бяха поздавени от кмета Росица Янакиева. Тя с гордост заяви, че за пореден път в „Сурва” има рекорден брой участници.Тази година те са над 6000 души.
„Подобен вид инициативи ни карат да се чувстваме горди, че сме българи, споделя министър председателят Бойко Борисов в специален поздравителен адрес до кмета на Перник Росица Янакиева. Писмото бе връчено от областния управител на Перник Иво Петров.
Президентът на Федерацията на Европейските карнавални градове барон Хенри ван дер Кроон заяви, че международния съвет на ФЕКГ е избрал Перник за европейска фестивална столица измежду 52 страни, което доказва огромната културна значимост на МФМИ. Той сподели още , че тук се чувства като у дома си и вижда много свои приятели.
Както всяка година градоначалникът на Перник връчи ключа на града за трите дни на фестивала на предводителя на Сурва.
Гала-спектакълът завърши със запалване на голям огън пред Двореца на културата, около който обикаляха сурвакари, а небето бе озарено от фантастична заря.
Конкурсната програма на 20-тия Международен фестивал на маскарадните игри стартира в събота с парад на знамената на участниците, а малки сурвакарчета благословиха перничани и гости на празника за здраве и берекет.
Кметът на община Перник Росица Янакиева откри конкурсната част на фестивала и пожела на всички тази година да бъде добра и успешна. Тя се обърна се и към всички перничани и гости на града да се насладят на самобитните групи от пернишкия район, от страната и чужбина, които са се подготвили за този фестивал от близо година. Участниците в дефилето бяха оценявани от жури с председател проф. д-р Рачко Попов от Институт по етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН и членове д-р Николай Ненов – директор на РИМ в Русе, Цветанка Манова - етнолог ,Елена Темелкова – художник, Симеон Мильов – етнолог, Тодор Тодоров – с. Ярджиловци и Димитър Русев - с.Турия /община Павел Баня/.
В първия ден от дефилето се изявиха маскарадни групи от градовете Ивайловград, Калофер, Земен, Банско, Баня, Благоевград и Радомир. Паралелно с тях се представиха и чуждите групи от Словения, Македония Украйна, Сърбия, Палестина, Испания, Черна Гора и Италия. Не липсваха естествено и групи от Пернишко, които със своята самобитност и артистчости, бяха част от атракцията на фестивала.
Публиката бе впечатлена от обичая „Сватба” на сурвакарската група на кв. Бела вода в Перник.
Маските и ликовете на групата от село Ноевци смая публиката с тяхната уникалност. Ликовете се изработват от дървена конструкция, обвита с плат и украсена с пера и криле от домашни птици. Облеклото е от кожи, а на кръста се слагат звънци и хлопатари.
В първия ден на дефилето се изяви и сурвакарската група на село Кошарево. Тя съществува повече от сто години и наброява 150 души. Участвала е във всички издания на Международния фестивал в Перник и шест пъти е била на първо място.
Сред групите, дефилиращи на площада в Перник, се изяви и тази от село Друган, Радомирско. Групата започва по-организирана дейност през 2006г., когато са поправени старите ликове и са направени много нови. Добавени са нови звънци и реквизит. Дружината представи автентичния обичай „Сурвакарска сватба” .
Сурвакарската група пък от с. Сирищник представи обичая „гонене на зли духове и лошотии от къщите и от домашните животни”. По информация от столетници сурвакарската група на с. Сирищник съществува от незапомнени времена. Поради демографския срив групата е променяла числеността си, но е запазила своята същност и до днес, възродена като численост и богатство на костюми, маски и обичаи.
Както винаги, една от най-атрактивните бе групата от село Дивля. Тя е наследник на традиция, съществувала още в края на османското владичество. Дивлянските лици получават високи оценки и международни признания. Един от техните ликове се намира в музея на маската в гр. Бенш – Белгия. Групата е носител на индивидуална награда за маска на ХІV МФМИ в Перник през 2002г., награда за маска и костюм през 2004г., награда за представяне на момент от традицията през 2008г. и награда за обучение в традицията „сурвакари” през 2009г. Групата представи „Посрещане на сурвакарите от стопанина”.
Сурвакарската група от село Светля също е една от най-популярните в България. Съществува от незапомнени времена и се състои от 150 участника.
Сурвакарите от село Светля печелят престижни европейски награди. Групата е лауреат на ХІV и ХVІ Международен фестивал на маскарадните игри в град Перник, удостоена е с почетния знак на ФЕКГ и има много участия на фестивали и празници в страната и в чужбина.
Сурвакарската група от село Чепино съществува повече от два века. Празникът Сурва се провежда традиционно на 13 срещу 14-ти януари. Подготовката за него започва още от есента с направата на страховитите ликове. Ръководители на групата са Кирил Темелков и Станой Александров. Най-възрастният участник е 83 годишния Страхил Петров, а най-младия е Георги Славов-на 11 месеца. Сурвакарската група представи зимния традиционен обичай “Сурва”.
През 2004 година Българската Национална телевизия снима и излъчва филм за традиционните зимни сурвакарски игри в село Чепино.
С интерес бе наблюдавана и мечкарската група на с. Кралев дол, която участва в сурвакарските празници от незапомнени времена. Групата има две отделни звена. Първото се състои от жених, невеста, кум, кумица, поп, цигани, мечка, мечкар и музиканти, които са облечени в традиционни национални костюми. Групата на „звончарите” се ръководи от болюбашия. Облеклото им е от кожи. Маските са изработени от кожи, рога и други естествени материали. Неизменен атрибут към костюмите са звънците и хлопатарите, различни по големина и звук. Допълнение към обредния костюм е дървената гега, изработена от дрен или леска. Групата е носител на много награди от МФМИ в Перник, маскарадния фестивал в гр. Ямбол, карнавала в с. Ковачевци, карнавала в гр. Струмица, Македония, традиционния събор в гр. Босилеград – Сърбия и др.
Традиционните сурвакарски игри в брезнишкото село Гигинци се провеждат всяка година на 14 януари. Включват се стари и млади, увлечени в общата еуфория и ритъма на звънците. Обредните маски са изработени от коруби, кожи, рога, пера и други естествени материали, които правят образите чудновати и странни. Групата има множество участия в общински, областни и международни фестивали. Има златни, сребърни и бронзови медали, грамоти, парични награди, плакети. Има изяви в чужбина.
Стотици групи преминаха в събота и неделя по централните пернишки улици. Която от коя по-пъстра, по-самобитна, по-интересна. Не можем да разкажем за всички. Те просто трябваше да се видят.
Днес трябва да стане ясно официалното класиране. Но на журито ще му е изключително трудно да каже кои са най-добрите. Защото юбилейното издание на „Сурва” наистина беше едно изключително пищно шоу. Гърмяха толкова черешови топчета, че както се шегуваха зрителите, ако ги е имало в дните на Априлското въстание, просто свободата на България щеше да дойде и без Руско-турската война. А пищните костюми на бабугерите, страховитите 20-метрови ликове на сурвакарите, невероятният грохот на хиляди звънци и хлопатари наистина бяха смайващи.
Но най-радващото бе все по-масовото участие на младите. Не само от Перник, а от цяла България.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година