220 пожара в сухи треви и храсти, само 9 – в горите в региона

За повече внимание апелират огнеборците
Над 4 089 762 хектара гори и горски площи в Република България се стопанисват и охраняват, от които 106 500 хектара са на територията на област Перник. Голяма част от тях са новосъздадени през последните 50 години гори. Те се явяват разделителна граница между високопланинските естествени горски масиви и земеделските имоти, населените места, пътните и железопътни комуникации и технологични съоръжения, и са с най-голяма интензивност на човешко присъствие и дейност. Тези фактори обуславят и големия процент пожари в горите.
От началото на годината до 23 юли 2009 година в горския и поземления фонд на страната са възникнали 260 пожара. На територията на Пернишка област те са девет. През същият период службите “Пожарна безопасност и спасяване” в областта са участвали в гасенето на 220 броя пожари в сухи треви и отпадъци.
Причините за възникване на пожари в поземления и горски фонд са от най-различно естество, но анализите показват, че 98% от тях са причинени от човек и само 2% се дължат на природни явления - предимно мълнии. Най-голям е процентът на пожарите, предизвикани от небрежно палене на огън в близост до горските масиви.
През последните дни на юли рязко се повишиха средно дневните температури на територията на област Перник, което доведе до силно засушаване и рязко увеличаване на риска от възникване на пожари в горския и поземления фонд. Сухото време, изсъхналата растителност и вятъра са фактори, които бързо усложняват пожарната обстановка. Горските пожари се разпространяват бързо на големи площи в пресечени местности и труднодостъпни за пожарната техника места.
За да опазим зеленото богатство на територията на област Перник от пожари, стриктно трябва да спазваме противопожарния ред в горите, припомнят служителите на ПБС.
Не палете огън в гората освен на обозначени специално устроени за това места. Преди да запалите огън се уверете, че има осигурени количества вода за погасяването му при поява на вятър. Не палете огън при наличие на вятър – той може да разнесе искри и топли частици на големи разстояния.
Подгответе тупалки – от гума или от зелени клони, с които да действате в случай на възникване на пожар. Повишена пожарна опасност крие небрежното пушене. Хвърлянето на неугасени фасове може да породи запалване. Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки – дефекти по тях могат да има ефектът на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.
Ако забележите признаци за пожар незабавно подайте съобщение на тел. 112 или 160 !
При забелязване на признаци на пожар в гората е необходимо бързо да оцените обстановката – възможно най-точно да се ориентирате за мястото на възникване на пожара, фронтът на придвижване на горенето и скоростта на разпространение на пожара.
Ако имате информация за хора, пребиваващи в близост до огнището на запалване, от Вас зависи техния живот чрез своевременно подаване на точно съобщение за пожара.
Вашата съобразителност може да спаси хора, да предотврати големи щети и да спести значителни разходи по овладяването и гасенето на пожара, съветват огнеборците.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година