453-ма отиват на съд по прокурорски актове

През първото полугодие на 2005 година прокурорите от съдебен окръг Перник са внесли в съдилищата 393 прокурорски акта срещу 453 лица, престъпили границите на закона. Най-много са на Районна прокуратура - Перник -274, най-малко - на трънската прокуратура -15. 27 обвинителни акта е внесла Окръжна прокуратура. Най-голям е броят на т.н. общоопасни престъпления. Обвинителните актове по този текст от Наказателния кодекс са 211, срещу 212 лица. Втори като ръст престъпления са тези против собствеността. Там актовете са 114 срещу 163 лица. Десет са документните престъпления, 17 са против брака и семейството, 14 акта срещу 20 лица са за престъпления срещу личността. Десет са документните престъпления, толкова са и бъдещите подсъдими по този пункт. Против дейността на държавни органи прокурорските актове са девет, против стопанството - пет, против данъчната, финансовата и осигурителни системи актът е само един. Прокурорите са съставили и пет акта срещу шест лица за нарушени права на граждани, осем срещу също толкова нарушители са актовете за нарушения ред и обществено спокойствие, сочи анализът на председателя на пернишката Окръжна прокуратура Радка Петрова.
Въпреки че работим в непълен състав - 19 са общо назначените прокурори в целия Пернишки съдебен окръг, чието население е близо 150 000, успяваме да осъществяваме успешно конституционните си и законови функции и задачи компетентно, сочи в отчета за периода Петрова. Съгласно установената от десет години практика, се изготвят тримесечени, полугодишни и годишни анализи на резултатите в работата на органите на прокуратурата, в които се посочват и конкретните проблеми и начините за отстраняването им. На съвещания редовно се канят представители на следствието, РДВР и съдилищата. Районните прокуратури провеждат целогодишно работни срещи с полицейските управления и почти ежедневно - с дознатели. По този начин се решава своевременно, професионално и в съответствие със Закона всеки конкретен въпрос, постига се добро взаимодействие между различните звена на системата за противодействие на престъпността на регионално ниво.
В изпълнение на конституционните си и посочените в Закона за съдебната власт задължения, прокуратурата работи в тясно взаимодействие с полицията и следствието, като органи на предварителеното разследване. По силата на чл.176 от действащия в момента НПК, прокуратурата упражнява ръководство и надзор над разследването, като следи за законосъобразното провеждане на разследването и в този смисъл дава задължителни указания. Органите на предварителното разследване не са и подчинени административно.
Продължава да е актуален проблемът с недостатъчната квалификация на дознателите и липсата на нужната организация за дейността им - отчетност и контрол по отношение на срочността и преди всичко - по отношение на качеството, както и огромният обем работа, особено писмовната, на органите на предварителното разследване, несъобразена с наличните щатани и фактически заети бройки, недостатъчната тепвика /особено компютри/ в полицията, се посочва още в отчета на Окръжаната прокуратура.
Този проблем е налице и поради изключителната динамика на промени в нормативната уредба, с която се работи, както и изключителено тромавият и формален Наказателно-процесуален кодекс, смята председателката на правната структура Радка Петрова.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година