Баскетболистките на Миньор приключиха с първенството

Перничанки паднаха със 71:90 в последния мач за годината
Берое 07 се класира за полуфиналната фаза в Националната баскетболна лига, след като в трета, решителна, среща днес победиха Миньор Перник с 90-71 точки и изхвърли перничанки от надпреварата за втора поредна година. В спор за място на финала старозагорки ще се изправят срещу Дунав (Русе).Двубоят започна равностойно и преднината от 4-0 за домакините след кошове на Нели Пашева и Петя Джамбазка беше бързо неутрализирана от перничанки и в 4-тата минута те вече поведоха със 7-6. Последваха още няколко минути, в които ?жълто-черните? завършиха успешно повече свои атаки и така след 7 минути те натрупаха аванс от 6 точки – 16-10. Старозагорки реагираха с бърза атака и кош на Желязкова, а веднага след това и с тройка на капитанката Нанева и се доближиха само на точка от Миньор, предизивквайки наставникът им Валентин Петров да вземе таймаут. И той обаче не спря устрема на ?зелено-белите?, в чиито редици имаше повече настроение в последните 2 минути на частта и логично сирената дойде при двуточкова преднина за Берое 07 от 20-18.
В началото на втората четвърт до голяма степен стана ясен и крайният победител, а с това и последният полуфиналист, тъй като старозагорки демонстрираха по-високата си класа и само за 3 минути нанизаха 10 точки в мрежичката на Миньор срещу 4 допуснати в своята и така преднината им набъбна на 30-22. В средата на частта момичетата на Стефан Михайлов направиха за пръв път разликата двуцифрена при 36-26, а до края на полувремето с по-спокойна и уверена игра направиха изоставането на гостите още по-сериозно – 42-29.Третата четвърт ще се запомни с впечатляващо високия процент на сполучливи опити от далечно разстояние, който регистираха състезателките на Берое 07. 5 поредни тройки (3 на Пашева и 2 на Желязкова) разбиха илюзиите на съперника за обрат и изведоха заралийки със 17 точки напред в средата в 25-ата минута. При точно такава разлика – 71-54, дойде и краят на частта, въпреки че в един момент домакините се бяха откъснали с 20 точки при 67-47.
В последните 10 минути нямаше какво изненадващо да се случи, тъй като беройки без особено напрежение поддържаха аванса си и нито за миг не позволиха на опонентките си да скъсят дистанцията и да се приближат опасно близо до тях. Най-полезна за победителките беше Нели Пашева, която към 28-те си точки добави 7 асистенции и 6 борби. Златина Калоферова направи ?дабъл-дабъл? от 16 точки и 10 овладени топки, а капитанът Ралица Нанева записа 18 точки, 6 борби и 5 завършващи подавания.Мария Желязкова също изигра силен мач и завърши със 17 точки. Светла Асенова реализира 23 точки за Миньор, а с 20 остана Камелия Михалкова. С двуцифрен точкова актив двубоя приключиха и Радмила Нешева (11) и Ралица Василева (10).