Баскетболистките надделяха над Славия за четвърти път в НБЛ

Всички от основна петица вкараха повече от десет точки
Миньор победи Славия в мач от 18-ия кръг на Националната баскетболна лига за жени. Срещата беше изключително оспорвана, а зрителите в столичната зала „Триадица” станаха свидетели на много обрати и силни моменти. В крайна сметка по-опитният състав на гостенките от Миньор се наложи в последните минути и се поздрави с победата, дошла при 77-68. До края на редовния сезон на НБЛ има още два кръга, но те са без значение за двата отбора. Миньор е на пета позиция с 4 победи и 14 загуби, а Славия все още не е записал успех и заема последната позиция с 18 поражения.Мачът започна с 3 бързи точки за домакините от Славия, но те бяха бързо върнати от съперника. Първите 5 минути на срещата бяха много слаби откъм резултатност – 6-3 в полза на Миньор. До края на първата част играта се „раздвижи”, а преднината на гостите от Перник стана 5 точки при 10-5. След като и три от последните атаки на Миньор бяха успешни, таблото показваше 16-10 в тяхна полза след първата десетка.
Противно на началото на срещата, втората част започна с много кошове. Отборите си стрелби в подкошието и тройки, а след няколко минути момичетата на Славия успяха да изравнят резултата при 25-25 в средата на десетката. До почивката те бяха много стабилни срещу силния съперник и успяха да поведат при 37-32, а второто полувреме обещаваше да е също толкова интересно. След паузата Ралица Василева и Албена Бачкова си размениха по тройка, а Камелия Михалкова наниза кош, за да доближи тима си само на точка от съперника – 43-42. Бачкова обаче вкара нови 3 точки, за да изведе отбора си отново с 4 точки напред. Гостенките отвърнаха с нови 5 точки и така точно 5 минути преди финалната сирена всичко започна отначало при резултат 47-47. Последваха няколко силни атаки за Миньор – две тройки и кош, но столичанки се държаха максимално близо до съперника. Частта завърши при резултат 61-56 в полза на перничанки.В началото на решителната четвърт домакините успяха да се доближат до съперника, а при оставащи 5 минути и 33 секунди до края резултатът за пореден път беше изравнен - 64-64. Последва силна серия за Миньор, а времето до финалната сирена беше все по-малко. Така Славия не можа да компенсира получените точки, а гостенките бяха точни от наказателната линия в края на частта. това доведе и до победа за тях при окончателното 77-68. По този начин перничанки не позволиха на Славия да запише първа победа в НБЛ, въпреки че в тази среща Стефка Николова и компания бяха най-близо до успеха. За победителките по 18 точки вкараха Светла Асенова и Ралица Василева. 15 добави Радмила Нешева, а с 14 завърши Ива Терзиева. За Славия Стефка Николова беше най-резултатна с 18 точки. С 14 й партнираше Албена Бачкова, а по 10 нанизаха Радостина Славова и Ивана Шикилева.
В следващия, предпоследен кръг от НБЛ Миньор ще бъде домакин на Берое 07 на 27-и март (събота) от 17.00 часа. В същия час, но на следващия ден, неделя Славия ще гостува на лидера в Лигата Дунав Еконт.
Резултат: Славия – Миньор 68:77
Състави: Славия: Николова 18, Бачкова 14, Тенчева 3, Славова 10, Дилова 8 (Стойкова 10, шикилева 8, Севова
Миньор: Нешева 15, Асенова 18, Терзиева 14, Василева 18, Михалкова 10 ( Кънчева 2, Дикова)
Съдии: Николай Петров, Иван Станчев