Депутатите отхвърлиха вчера отчета на комисията Еюп

Според тях комисията е политизирана и не си е свършила работата
С 53 гласа "за", 82 "против" и 44 "въздържал се" парламентът отхвърли отчета на Комисията за защита от дискриминация сред дълга и оживена дискусия, съобщи БТА.
От ГЕРБ , "Атака" и Синята коалиция заявиха, че комисията е политизирана и не е свършила работата, за която е създадена. От "Атака" коментираха, че няма нужда от подобен орган.
От ДПС и левицата посочиха, че целта на мнозинството е да подмени състава на комисията и заявиха, че подобна институция е необходима и е създадена според европейските изисквания.
Според отчета, до 1 октомври 2009 г. комисията е разгледала 746 жалби. От създаването на комисията до края на 2008 г. разгледаните жалби и сигнали се увеличават. За 2006 г. са разгледани 296, за 2007 г. - 649, а за 2008 г. - 710 жалби. Най-много жалби са от сферата на труда, включително обявите с поставена възрастова граница и с други условия за определено образование, конкурсите по време на трудова дейност, различно заплащане за еднакъв труд. За 2008 г. комисията се е самосезирала по четири случая.
Павел Шопов от "Атака" заяви, че нищо няма да бъде загубено, ако комисията бъде закрита, защото е "синекурна институция". Този орган почти няма работа, а и се занимава с измислени казуси - самосезира ли се например, когато беше поругано християнско гробище, попита Шопов. Той каза, че в България няма дискриминация, а ако има отделни случаи на подобни прояви, защитата може да се осъществи по общия ред.
Лютви Местан от ДПС определи идеята за закриване на комисията като "откровен акт на институционален нихилизъм". Местан посочи, че комисията е създадена от 39-то Народно събрание. Тя беше резултат на политическа оценка, че сме извървели огромен път към интегриране на малцинствата и хората в неравностойно положение, но, доколкото това е труден процес, има необходимост от институцонална гаранция срещу евентуални прояви на открита и скрита дискриминация, заяви Местан. Той добави, че комисията има решение, с което е оценила носенето на определени религиозни символи като нарушаване на правата на мнозинството. Това доказва, че комисията не е продукт на дадена политическа сила, а е важен стожер на гражданското общество в България, каза Местан.
Мая Манолова от левицата заяви, че мнозинството няма как да си позволи закриването на комисията, защото тя е създадена според европейски документи. Затова се атакуват дейността на органа и персоналният му състав с цел смяна на хората, заяви Манолова. Опитът да се сведе този дебат до дискусия "за" или "против" ДПС, заиграването на етническата карта, е изключително опасно, коментира тя.
Манолова отбеляза, че ако се стигне до подмяна на председателя и на членове на комисията заради етническата им принадлежност, това ще бъде абсолютна дискриминация.
Председателят на комисията Кемал Еюп посочи, че не приема обвиненията за политизиране на комисията. Никога, в никакъв случай не е оказван политически натиск върху нас, не сме вземали политически решения, заяви той. Така или иначе мандатът ми ще приключи, но искам комисията да продължи да работи, защото има нужда от такъв орган, заяви той. Еюп добави, че средната заплата в комисията е 619 лева, а на председателя й - 2500 лева, което се определя в закона.
Съжалявам, че тук се говори само за дискриминацията по етнически признак, каза Еюп. Той посочи, че само през първата година основните жалби са били на етническа основа. През тази и миналата година повечето сигнали са били в сферата на труда - различно заплащане, възрастова дискриминация. В самата администрация работят хора с увреждания, от различни религии, отбеляза той.
Еюп заяви, че комисията е образувала преписка за поругаването на християнските гробове и че е разглеждала и жалби от представители на т.нар. етническо мнозинство. Работим и в сферата на превенцията, като се включваме в европейските проекти и спестихме 137 000 лева от издръжката за миналата година, отбеляза Еюп. Възнаграждението на председателя на комисията е по-високо и от това на магистрат, каза Лъчезар Иванов от ГЕРБ. Според него по принцип трябва да има такава институция като комисията, но в момента хората в нея са политически ангажирани, а докладът се опитва да прикрие политически назначения.
Иван Костов (Синята коалиция) заяви, че е против ДПС и БСП да оставят впечатление, че са защитници на демокрацията. Няма как да сте защитници на човешките права и свободи, при положение, че Кемал Еюп е агент на Държавна сигурност от област Силистра, каза Костов. Нямате право на такава роля, обърна се той към ДПС и БСП.
Костов призова от ГЕРБ да назначат човек от малцинството за председател на комисията, за да "затворят устата" на ДПС, като покажат, че нямат етнически предубеждения. Костов призова да се разбие системата, при която заплатите на държавните служители са обвързани със средната работна заплата и предложи тази идея да бъде разгледана при обсъждането на държавния бюджет.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година