Десет години затвор и конфискация на имущество за Венци Йорданов

Бизнесменът отнесе по-тежко наказание и от Александър Томов

Приключи съдебната сага срещу пернишкия бизнесмен Венцислав Йорданов, който е собственик на фирма ЕТ „Надежда” и съсобственик и управител на „Надежда ВИ“ ООД. Строителният бос бе изправен пред Темида по три конкретни обвинения – за кражба в особено големи размери в условията на продължавано престъпление, пране на пари и самоуправство. Към делото бе приложен и документ от Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, по-известна като комисията „Кушлев”, че е запорирала имуществото на Венцислав Йорданов за над 10,8 млн. лв. Според комисията разликата между получените приходи и направените разходи за придобиването на установеното имущество на Венцислав Йорданов в качеството му на физическо лице, ЕТ и на съдружник в търговски дружества е отрицателна и показва недостиг на средства в размер на 13 178,55 минимални работни заплати.
Вчера пернишкият Окръжен съд наказа бизнесменът с десет години лишаване от свобода при първоначален строг режим на изтърпяване, конфискация на една трета от недвижимото имущество, моторни превозни средства и дялове от двете фирми - „Надежда” и „Надежда ВИ” и 5000 лева глоба.
Близо година продължи съдебното дирене срещу строителния бос, приключила вчера. Да бъде оправдан напълно подзащитния му и наложеният запор на движимото и недвижимо имущество да бъде отменен, тъй като държавното обвинение не е доказало по категоричен и безспорен начин нито едно от трите престъпления, поиска адвокатът на Йорданов. Бизнесменът заяви пред Темида, че е абсолютно невинен. Плащал е редовно и коректно всички данъците и осигуровки, създавал е работни места от 1990 година насам, фирмите му са извършвали едни от най-тежките, най-големите изкопни дейности на строителни обекти в столицата. „Аз ли съм най-големият престъпник на Перник? Моля да бъда оправдан, тъй като съм невинен”, каза той, използвайки правото си на последна дума.
В крайна сметка обаче Темида го наказа по две от обвиненията – за пране на пари и кражба в особено големи размери. Според съдебният състав Йорданов е виновен за това, че в периода от януари 2006 година до началото на април 2007 година е добил незаконно от кариерата на Автомагистрали „Хемус” в района пернишкото село Студена инертни материали на стойност над 2,8 милиона лева, с които е извършил сделки на територията на Перник, София и Разлог на същата стойност.
Съдът оправда Венцислав Йорданов само по обвинението в самоуправство.
В полза на държавата се отнемат и „арестуваните” в хода на досъдебното и съдебното производство товарни автомобили и техника. Йорданов ще трябва да плати и разноските, направени във фазата на досъдебното и съдебно производство.
Присъдата подлежи на обжалване в 15-дневен срок пред апелативна инстанция.
Разбира се, че ще обжалвам, заяви лаконично адвокатът на Йорданов, без повече коментари по изключително тежката присъда, която е с година по-ниска от тази на Александър Томов, наказан с 9 години лишаване от свобода за присвояване на стойност около 15 милиона лева от „Кремиковци”.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година