Десет медала спечелиха пернишките джудисти

Александра Накова седма на световното по самбо при девойките
Със страхотно си представяне ще запомнят малките пернишки джудисти от клуб „Кракра” осемнадесетия международен турнир по джудо в памет на Янко Димов в Елин Пелин. Перничани,водени от треньорката си Иглика Милентиева, спечелиха цели десет медала. При момичетата, родени пред 2000/2001 година Сандра Елисееева спечели златото в категория до 36 кг, а нейната съотборничка Никол Веселинова стана втора след като отстъпи на Сандра на финала. В категория до 32 кг Ивана Иванова е със сребърен медал. Сребро в категория до 40 кг спечели и Людмила Людмилова, в същата категория Вероника Василева е с бронзов медал. Трета в подреждането е и Ивана Ковачева в категория над 40 кг. При момчетата от същата възрастова група Радостин Николов и Иво Димитров спечелиха бронзови медали в категориите съответно до 46 и до 50 кг. При девойките старша възраст, родени през 1994/95 година, джудистките от клуб „Кракра” също взеха два бронзови медала. Даниела Георгиева до 63 кг и Ели Влахова над 70 кг спечелиха отличията.
За съжаление след спечелването на няколко бронзови медала от големи шампионати Александра Накова не стигна до отличията в категория до 52 кг на световното първенство по самбо за девойки до 20 години в Грузия. След победа в първия кръг тя загуби от джудистка от Беларус, който пък от своя страна падна в следващия кръг и не успя да изведе българката до борба за бронза. Първенството обаче донесе немалко отличия за българските самбистки. В категорията на Александра , но при девойките до 18 години световен шампион стана Гергана Вацова, а в категория до 75 кг в същата възрастова група златото взе Тереза Джурова. При двайсетгодишните девойки световен шампион в категория до 72 кг стана Тамара Панталеева. При осемнайсетгодишните юноши Иво Иванов е втори в категория до 55 кг. Александра ще може да се реваншира съвсем скоро за не особено убедителното си представяне тъй като заминава на световно студентстко първенство по самбо, което стартира на 20 октомври в Прага.