Фестивалът в Дрен събра над 800 талантливи деца от страната и чужбина

Той беше под патронажа на обл. управител

Стотици гости и участници събра 11-то издание на детския фолклорен фестивал „Слънце иде" в село Дрен, община Земен. Проявата се състоя в рамките на два дни и се реализира под патронажа на областния управител на област Перник инж. Иво Петров.
На фестивалната сцена през двата дни се представиха над 800 участници от страната, заедно с две чуждестранни групи от Сърбия и Босна и Херцеговина.
В рамките на фестивала децата на Югозападна България се надпяваха, надсвирваха, надиграваха, заедно със своите чуждестранни гости. Два дни Дрен се преврна във фолклорна столица на Югозападна България.
Талантливите изпълнения на децата бяха оценявани от компетентно жури с председател доц. д-р Валентина Ганева Райчева от Института по етология и фолклористика към БАН, д-р Веселка Николова - музиковед, фолклорист и Милчо Георгиев - хореограф, фолклорист и неизменен член на фестивала през всичките му издания от 2001 година.
Всички участници бяха поздравени от областния управител на Перник Иво Петров, кмета на Радомир Красимир Борисов, който е и председател на организационния комитет на фестивала и кмета на село Дрен Цветан Азманов.
„Когато организационния комитет ме покани да бъда патрон на празника, знаех какво голяма отговорност поемам, заяви областният управител Иво Петров. „Многократно съм заявявал, че съм съпричастен, с това което се прави с децата в читалищата. По този начин се съхранява традицията и това е пътят, който трябва да се извърви, а именно изявите на тези сцени. Фестивалът е национален с международно участие, но пожелавам на организационния комитет догодина да направи така, че той да стане международен с повече отговорности и ангажименти", сподел
и Иво Петров и благодари на всички, които са съпричастни и помогнаха с дарения, за да съществува този фестивал и да бъде един хубав празник на село Дрен.
Началото на фестивала бе поставено с изпълнения на самодейците от детска фолклорна група „Радост" при народно читалище „Благой Попов" с Дрен с ръководители Димана и Боян Боянови.
Историята на фестивала започва през 2000 и 2001 г. ентусиазирани културни дейци от Народно Читалище „Благой Попов - 1927г." в с. Дрен и представители от отдел „Култура" в Община Радомир, подкрепени от художествени ръководители, общинското ръководство и кметството в с. Дрен, разработват проект и поставят началото на фолклорния фестивал.
Министерството на културата записва проявата в Националния културен календар.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година