Нови находки от тракийския период показват в обновената експозиция на музея

Tя не е обновявана от 1973 година
Обновената музейна експозиция на Регионалния исторически музей бе показана официално в края на миналата седмица. Нови находки от тракийския период на Перник са изложени в отдела по археология. Изцяло обновен е и отделът по етнография, като са показани и нови сурвакарски маски.
Музейната експозиция на Регионалния исторически музей не е обновявана от нейното откриване през 1973 година. Експонатите не са подменянни близо 36 години не поради липса на финансови средства, а поради изискванията на досега действащото законодателство, което не е позволявало това, заради зачитането на авторското право на създателя на музейната сбирка. Сега вече не е така, затова музейните работници са направили изцяло почистване на експонатите, включващо химическо чистене на костюми и тъкани. Освен това разделът по археология е обновeн с новите находки от тракийския период .
“В първата зала, където обновихме експозицията, представяме тракийският период. Могат да се видят обекти, които са частично проучвани. Това е тракийската крепост на хълма “Кракра” и крепостта в село Боснек. В малките витрини, са представени находки на много редки предмети и съдове от 6 век пр. Хр. Направихме нещо което стоеше в забвение, известно време в пернишкия музей – един жертвеник, направен от пепелта на изгорените жертви, поднасяни на Божеството. Тази есхара е намерена в Боснек в една от кулите и сме подредили култовите предмети, които стоят до тези жертвеници. В последната витринка сме представили и украшенията, които бяха върху колесницата, която намерихме край град Трън. Това са нови неща, които публиката може да види”, разказа археологът Василка Паунова.
В музея е показана добре запазената стела от Калище-това е надгробен знак на воин както и тракийската колесница, намерена в Трънско. Идеята е да бъдат представени светилищата и некрополите на траките, обясни още Василка Паунова.
Пернишкият музей разполага и с много качествени изящни съдове от римската епоха. Една от най-любопитните находки е така нареченото царско съкровище от Режанци. То е доста ценно, но поради липса на витрини на този етап са показани само фотоси. В музея има 344 монети – сребро и злато. Те са от края на 4 век пр. Хр., допълни Паунова.
“Промените в етнографската експозиция касаят повече съдържанието и по-малко формата . В нея има нови експонати, които дообогатяват представата за времето. Спазена е цялата хронология и всичко онова, което искаме да кажем на перничани”, разказа етнологът Цветана Манова.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година