Обществен съвет бистри проблемите на корупцията

Среща-дискусия на Обществения съвет изграден към Проект “Ограничаване на корупционните действия в сферата на здравеопазването, образованието и социалните дейности на територията на Община Перник, чрез активиране и укрепване ролята на гражданското общество” се проведе в Регионалния бизнес център в края на миналата седмица. Проектът стартира преди няколко месеца, когато беше изграден и Обществения съвет. До момента са подписани рамкови споразумения с 10 неправителствени организации, които имат свои представители в него. Освен тях в структурата членуват юристи, лекари, представители на Общината и на Общинския съвет, журналисти от местните медии.
Участниците в срещата бяха запознати с целите на проекта и с изводите от направено проучване на територията на Община Перник, извършено от “Коалиция 2000” относно отношението на гражданите към корупцията. Бяха представени и гледните точки на държавните институции - какви проблеми срещат в работата си, промените, свързани с нормативните и институционалните промени, както и възможностите за подобряване на работата им.
Според допитването, извършено с 50 перничани, се оказва, че сферата, в която най-често се срещаме с корупцията е здравеопазването. Това твърдят 80 на сто от анкетираните. На второ място те посочват образованието , а на трето - социалните дейности. Голяма част от отговорилите на въпросите са присъствали на даването и на вземането на подкуп. Около 80 на сто от тях смятат, че вина за това имат и тези, които дават, и тези, които приемат подкуп. Две трети от анкетираните изразяват желанието си за по-бързото решаване на проблема с искането, предлагането, приемането и обещаването на подкуп. Основната група от тях смятат, че причините на корупцията в нашето общество е желанието за материално облагодетелстване, липсата на адекватен контрол и санкции, както и ниската клутура и морал на много от хората, заети в обществения живот. Членовете на Обществения съвет набелязаха някои основни предложения за това какво трябва да се направи за ограничаване на корупцията. Те бяха единодушни, че това ще стане с подобряване на жизнения стандарт, с повишаване на информираността и изясняването на правилата, чрез дискусии в медиите, чрез горещия телефон. Друг основен извод направен на срещата беше, че неправителствените организации са слаби и все още не могат да активират гражданското общество.
За всички, които са се сблъсквали с корупцията е открит горещ телефон, на който те могат да подават сигнали и да осъществят контакти с юристи. Горещата телефонна линия е 076/60 13 43. Открита е и приемна за граждани на ул. “Райко Даскалов” 4. На всички, които желаят да получат повече информация за правата си на граждани е осигурена правна помощ от юрист, като личността им ще бъде запазена в тайна.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година