Перник е по-стар отколкото мислехме

Вчера в Историческия музей бе открита експозиция на току-що извадените от земята на хълма “Кракра” археологически находки от IV-I в. пр. Хр. На журналистите бяха показани монети и печати, бойни копия от бронз и глинени съдове от същата епоха.
За първи път на Перник се предоставят пари за археологически разкопки в рамките на проект по програма ФАР на ЕС, каза научният ръководител на разкопките Василка Паунова. Това е голяма чест и огромно задължение за нас, подчерта тя, защото от това зависи съдбата на многото старини, които са в незавидно положение. Археологическите проучвания от тази година са логично продължение на 14-те години разкопки на хълма “Кракра”. Досега основната цел на всички проучвания е бил средновековният град от IХ до ХII век. Тогава е обръщано основно внимание на старините и некропола. Набелязвани са само основните параметри в развитието на хълма от петото хилядолетие насам. Маркирано е ранното желязо и елинистичният период, който остава важен, но непроучен момент в развитието на крепостта.
Проучването на обширния хълм “Кракра”, който е 35 декара място, затворен в крепостните стени, беше дълго чакана мечта за пернишките археолози, но досега нямаше достатъчно финансиране. Благодарение на безвъзмездната помощ на програмата ФАР бяха възможни новите проучвания, каза г-жа Паунова и допълни, че крепостта влиза в рамките на града и би могла да бъде важен туристически обект.
Сред най-ценните находки са монетите, открити при проучване на елинистическия град, двете стълбища, които отвеждат до платформите на крепостните стени, много добре очертаният портик. Археолозите са успели да проучат калдъръма, уточнена е една от по-рано откритите елинистични сгради, която се е оказала малък четириъгълен храм. Има монети от тракийския период, от македонски владетели. Открити са и средновековни монети и печати с изключителна историческа стойност.
Гордост за нас е откриването на колективна монетна находка, триъгълни печати върху амфори, които потвърждават връзките ни със Средиземноморието, каза г-жа Паунова.
В рамките на последните археологически проучвания е открит и могилният некропол, набелязан още преди години. Бяха направени проучвания за да се разбере статута на това селище - дали е македонски стратегически военен център, дали е тракийски град, укрепено място на местен владетел или древногръцки емпорион.
Оказа се, че на територията на България няма друг елинистически град, който да е съхранен в такава степен - квадров градеж с изключително стабилни укрепени съоръжения и храмова постройка.
Под елинистическия град проучванията установиха павирани улица, санирани жилища. Изключително важно откритие бележи началото на изграждане на първобитни селища от различни епохи.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година