Роми искат да си купят жилищата

Роми от Перник протестираха вчера пред областната управа заради жилища. Те настояваха да им бъде разрешено да закупят домовете си, които се намират в блокчета, собственост на „Мини Перник в ликвидация”. При протестиращите дойде заместник-областният управител на Перник Георги Шарлачки. Циганите един през друг обясняваха, че живеели в тези жилища вече 10 години. До момента някои от тях обаче не са плащали наем. Ръководството на „Мини Перник в ликвидация” разпоредило да бъдат разлепени в петте ромски квартала, че те се обитават незаконно. "Искат от нас да платим наеми с 10 години назад. Години наред ходихме в мината и в "Жилфонд" да си плащаме наемите, които са от 6 до 12 лв. на месец. Но от там ни връщаха с мотива, че те не събират пари. Затова не сме си платили", заяви ромският лидер Валери Василев. Заради жилищния проблем през 2002 г. ромите изпратили писмо до тогавашния енергиен министър и до премиера с молба да им бъде разрешено да си купят апартаментите. Тогава били определени базисни цени от 500 до 1000 лв. за жилище. Ромите пуснали молби за закупуване, но до този момент не им разрешавали. "Сега нямаме толкова пари накуп. Затова искаме жилищата да бъдат закупени от общината, а на нас да ни бъде разрешено да ги изплатим разсрочено". Шарлачки обеща да организира среща с представители на общината, на областната администрация, на „Мини Перник в ликвидация”, за да се търси решение на проблема.
Потърсихме за коментар по въпроса ликвидаторът на „Мини Перник в ликвидация”- Живка Габрова. „Не мога в момента да кажа какво е положението при всеки от недоволстващите, защото дружеството има договорни отношения с всеки поотделно. Нашето дружество притежаваше 800 жилища в пет ромски квартала:”Куциян”, „В. Левски”, „Хр. Ботев”, „Цалева круша”, Бели брег. В тях не включвам няколко блокчета, които са в изключително лошо състояние и са опасни за обитаване, затова е наложително да бъдат съборени. До момента сме продали 300 жилища и остават за продажба още 500. По-голямата част от обитателите са с настанителни заповеди, но не си плащат наема. След като направихме проверка за състоянието на жилищата, които в момента притежаваме, на наемателите, които не са си плащали наема изпратихме уведомителни писма, в които ги приканихме да си платят. На наемателите, които имат желание да си закупят жилищата сме им дали срок до 1 юли тази година да си платят дължимия наем.
Когато се издължат, ще им издадем документ, че са изрядни наематели и те ще могат да си закупят жилищата, които обитават. Те ще им бъдат продадени по данъчна оценка плюс разноските по прехвърлянето. В зависимост от състоянието на жилището, цената варира от 5000 лева до 9-10 000 лв. най-много. Тези, които откажат да си ги закупят, жилищата им ще бъдат продавани на търг. При това положение не се наемам да прогнозирам на каква цена ще бъдат продадени”, поясни Живка Габрова. Тя допълни, че върху всички жилища, които Мината стопанисва, е наложена възбрана от Агенцията за държавни вземания, тъй като дружеството е длъжник на държавата. Въпреки това, съгласно чл.264 от ДОПК ликвидационното предприятие има право да предостави на изрядните наематели възможност да си закупят апартаментите като постъпленията от продажбите отиват директно по сметката на републиканския бюджет. Ликвидаторът на „Мини Перник в ликвидация” бе категорична, че компромиси със закона не могат да бъдат направени, тъй като това ще бъде закононарушение.
Предложението на ромите община Перник да закупи жилищата, а те после да ги плащат разсрочено, в условия на криза, е трудно изпълнимо. А едва ли е възможно и от законова гледна точка. По тази логика и социално слабите хора биха имали също такива претенции. Тогава остава единствено възможен вариантът, който ликвидаторът предлага.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година