Трагедия! Бетон уби трима строители на магистрала Люлин

Колегите им събират пари, за да върнат телата на семействата в Турция
Трагедия се разигра в събота вечерта на навостроящата се автомагистрала „Люлин” в участъка и на изхода на пернишкото село Големо Бучино. Трима турски строители загинаха при тежък инцидент, станал около 22,30 чеаса.
Късно вечерта работниците от турската фирма "Мапа Дженгиз" наливали бетон в подпорна колона на мост, кофражът за която бил направен през деня. На върха на високото около 30 метра съоръжение работели шестима души. Рамковото скеле обаче изпуснало и трима от тях полетели от 10 метра височина стремглаво надолу. Паднали върху купчина от строителни отпадъци - арматурно желязо, дъски, камъни и др. Други успели да се захванат за арматурата и висели на нея, докато не ги свалили пристигналите пожарникари.
На мястото на трагедията веднага са пристигнали екипи на Гражданска защита, Инспекцията по труда, пожарната, полицията, областният управител Иво Петров и заместникът му Георги Шарлачки. Извикани били и 3 линейки. Една от тях обаче затънала в калта и се наложило да я дърпат с фадрома.
Областният управител на Перник Иво Петров разказа, че до мястото се стига много трудно. След проливните дъждове през последните дни пътят е кален и хлъзгав. «Когато ние пристигнахме, телата на загиналите вече бяха извадени. Осветлението беше много слабо и почти нищо не се виждаше. Затова извикаха пожарна, която да осветява. Изплашени и изпадналите в паника, работниците се бяха скупчили на едно място и не можеха да реагират адекватно", каза губернаторът.
Зам.областният управител Георги Шарлачки допълни, че двама от строителите са загинали на място. Третият е бил в много тежко състояние - с изпотрошени крака и ребра, вероятно и с вътрешни наранявания. Закаран е в пернишката болница, но от тежките травми и причинената от тях кпъвозагуба вчера сутринта и той е починал. «Разбрахме, че за да извадят пострадалите, работниците са си светили с фенерчета", добави Шарлачки.
В болницата бил настанен още един работник в шок, който по-късно бил изписан. Няколко души пък получили нервни кризи и медиците им дали успокоителни. Според работници на фирмата леко пострадалите били общо 10 души.
Загиналите са 42-годишният Пилол Шайен , Темел Елтиалдъс на 46 години и най-младият от жертвите – 40-годишният Вениямин Атешли. Тримата турски строители имали семейства, но дошли на работа в България, за да изкарат пари, обясниха работници.
"Приятели са ни. Ще закараме телата им в Турция. Голяма трагедия", обясняваха вчера на развален български трима служители на "Мапа Дженгиз".
Работниците от фирмата бяха потресени от трагедията. Вчера в селището имаше само турци. Българите били освободени. Инспекцията по труда пък запечатала офисите в административната сграда и започнала проверка на документите. Експертите ще проверяват и дали са се спазвали безопасните условия на труд.
"Има различни версии за тежкия инцидент. Трябва да дойдат специалисти от Националната агенция "Пътна инфраструктура". Все пак е необходимо да се изкажат експертите, които се занимават с такова строителство", заяви директорът на пернишката полиция комисар Диян Нанов.
Според осведомени този вид рамкови скелета често давали дефекти. Тепърва обаче ще се изяснява дали причината за трагедията е фабричен или пък става въпрос за човешка грешка. Експертизите ще са готови след няколко дни.
Вчера от ръководството на "Мапа Дженгиз" отказаха да коментират инцидента. От фирмата обаче обещали пълно съдействие на разследващите органи.
В момента в "Мапа Дженгиз" работят около 500 души. Строителите са настанени в специално изградено селище в Големо Бучино. Почти половината са българи. За да бъде построена магистралата в срок, се работи денонощно. Това била и причината в неделя бетонът на колоните да се излива в късния час. Обектът се осветявал от строителни машини и прожектори, които се захранвали с агрегат.
Строителството на аутобана започа през октомври 2006 г. и трябваше да приключи за срок от три години. Поради различни причини градежът все още продължава.
„Люлин” трябва да бъде пуснат в експлоатация до края на годината, в противен случай България губи външното финансиране.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година