Три дни гонихме злите сили

Три дни със звън на хлопки и страховити маски, групи от областта, страната и чужбина гониха злите сили и наричаха добруване за перничани и гостите на града. Сурвакари, мечкари, кукери, бабугери и старци дефилираха на площад “Кракра” и символично разиграваха битката между доброто и злото. Победата винаги беше за доброто. Страшни и в същото време приказно красиви маски се редяха на площада, а звънът на чановете отекваше надалеко.
Въпреки ниските температури множество перничани излязоха на площада. Мало и голямо беше дошло да се докосне до мистиката на традицията съхранила ни през вековете.
ОТКРИВАНЕТО
Народна песен в изпълнение на малката Пирина и звън на хлопките на най-малкия участник в маскарадната фиеста - момченце на година и половина дадоха началото на официалната церемония по откриването на ХV-тото издание на Международния фестивал на маскарадните игри “Сурва” 2004. Под звуците на химните на България и Европа, момичета и момчета, облечени в народни костюми внесоха знамената на Перник и България, Фондацията на европейските карнавални градове, заедно с тези на страните, участнички във форума.
“Сурва” 2004 беше официално открита от кмета на Перник инж. А. Георгиева, която приветства с добре дошли участниците и гостите на фестивала. Сред официалните гости в залата бяха представители на дипломатическия корпус, депутати, министърът на културата проф. Божидар Абрашев, президентът на ФЕКГ барон Хенри Ван Дер Кроон, заедно с представители на организацията. Поздравителен адрес към участниците в проявата беше изпратил президентът на републиката Георги Първанов.
Богата музикално-танцова програма съпътстваше церемонията по откриването. В нея взеха участие певци и танцьори от пернишките културни институции и представители на градовете, участващи във форума от Гърция, Турция, Македония, Полша, Автономна република Крим и Северна Ирландия.
Огромни огньове озаряваха пространството пред Двореца на културата в петъчната вечер, а около тях с факли в ръце дефилираха сурвакарски групи от Пернишко, гонейки всичко лошо и призовавайки онези свръх сили, които носят добруване. Хиляди красиви фойерверки озаряваха нощното небе над Перник, оповестявайки началото на ХV-тото издание на Маскарадния фестивал.
ДЕФИЛЕТАТА
Детски карнавал даде началото на шествията в “Сурва” 2004. Малчуганите от детските градини и училищата в региона разиграваха народни обичаи в първия ден на проявата. Множество приказни и филмови герои имаше в дефилето, в което не липсваха и така типичните за пернишко “преличени” сурвакари.
В голямото фестивално шествие, което продължи цели два дни взеха участие стотина групи от областта и страната. Около десетина групи представяха традициите в маскарадната обредност на Македония, Полша, Украйнската република Крим, Гърция, Турция, Унгария и Северна Ирландия /интервю с водача на групата от Ирландия Джим Ледвид в следващите броеве на “Съперник”/.
Богато разнообразие от обреди, дълбоко в себе си носещи едни и същи символи, тези на победата на доброто над злото се редяха два дни на площада.
Докато на площада дефилираха маскарадните групи на голямата сцена в Двореца на културата беше направен преглед на зимните и предпролетни обичаи. Първи в проявата на сцената се качиха самодейците от село Кладница, които представиха “Ивановден”. Прегледът на обичаите, който се проведе в рамките на пернишкия фестивал се оказа поредното доказателство за вечността на българските традиции. На сцената бяха разигравани: Коледа, Нова година, Васильовден, Сирни заговезни и т.н. Своите зимни и предпролетни обичаи показаха и гостите от чужбина.
ЖУРИТО
За първи път на ХV-ия Международен фестивал на маскарадните игри имаше две журита, едното оценяваше фестивалното шествие, а другото прегледа на зимните и предпролетни обичаи, които се представяха на закрита сцена.
Маскарадното дефиле оценяваше комисия в състав: председател проф. Тодор Джиджов и членове доц. Георг Краев /интервю с доц. Краев в следващите броеве на “Съперник”/, доц. Ирена Бокова. Етнографът Цветана Манова, писателят-фолклорист Елена Огнянова и художникът Елена Темелкова също бяха част от журито.
Специалистите, които следяха зимните и предпролетни обичаи бяха: председател Елия Цанева от БАН и членове Василка Дергачова и Симеон Мильов.
ТРАДИЦИЯТА
От незапомнене времена българинът се маскира, за да плаши злите сили и да моли добруване. Корените на маскарадната ни традиция се губят в езическите времена от съществуването ни. Учените твърдят, че кукерстването е свързано с тракийския бог Дионис. Култът към раждането и плодородието прозира и в днешното разиграване на обредите независимо от кой край на България са маскираните групи, които го разиграват. Макар и леко карнавализирано днешното разиграване е запазило и друг култ - този към преборването на лошотията и призоваването на доброто. Това правиха всичките над сто групи, които дефилираха със страховитите си маски и клетвени наричания.
ВЕЧЕРТА НА НАЦИИТЕ
По традиция Международният фестивал на маскарадните игри завършва с фолклорна вечер на нациите. Снощи в Общинския младежки дом се събраха представителите на гостуващите чуждестранни групи, ръководителите на Фондацията на европейските карнавални градове, начело с президента и барон Хенри Ван Дер Кроон /интервю с барон Кроон очаквайте в следващите броеве на “Съперник”/ и домакините в лицето на Общинското ръководство. След официалната част за доброто настроение на всички се грижиха певците и танцьорите от фолклорната формация “Български ритми” към ОМД.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година