Всяка четвърта жена била жертва на домашно насилие

Закон срещу него има , но не се прилага ефективно
Всяка четвърта жен е жертва на домашно насилие, а сега действащия закон не се прилага ефективно от полицията и съда.Това коментира адвокат Милена Кадиева от Центъра за джендър изследвания.
Тя посочи, че много често съдийските състави тълкуват домашното насилие като личен проблем на жертвата и допускат насрещни искове от страна на насилника, което обезсмисля воденото дело.
Практиката от последните месеци показва, че много от съдиите не познават законовата уредба в детайли, а полицията не реагира на подадените жалби.
Според последните данни на организацията 60% от анкетираните граждани в 55 населени места в страната, не посочват съда като място, където могат да бъдат защитени.
Повечето от хората очакват защита от полицията, след което разчитат на приятели, родители, медицинските служби и неправителствените организации.
Проучването показва още, че в институциите и обществото битува мнението, че домашното насилие е проблем на семейството или двойката, с които те трябва да се справят сами.
От организацията настояват за спешни промени в закона за домашното насилие и за регламентиране на начините за финансиране на неправителствения сектор, които се занимава с правата на жертвите.
Според статистиката, 60 процента от момчетата, наблюдавали подобни прояви стават насилници, а 50 процента от момичетата се превръщат в жертви на домашно насилие.Домашното насилие се отразява по много начини върху психиката на децата. За да се развие добре психически едно дете, трябва да има сигурна среда. След това вече съвсем конкретно, сцените на насилие, които децата наблюдават, без дори те да са малтретирани, повлиява на тяхната психика, като ги кара да се чувстват изключително травматизирани. Понякога те развиват симптоми така, сякаш
те са жертва на насилие. Вече оттам нататък психическото и физическото малтретиране на самите деца като част от домашното насилие, довежда до трайни последици, свързани със самочувствието, развиват тревожност. Често пъти децата, които са свидетели и жертви на насилие, сами стават агресивни по отношение на връстниците си. Широк е и спектърът на негативно въздействие върху психиката на децата, допълват специалистите.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година