Пернишката мина в творчеството на Стоян Миленков

Краеведи Перник

ПЕРНИШКАТА МИНА В ТВОРЧЕСТВОТО НА НАРОДНИЯ ТРУБАДУР СТОЯН МИЛЕНКОВ

Изготвил: НОНКА ПЪРВАНОВА КРЪСТЕВА - фолклорист Дружество на краеведите - град Перник

..."'В нашия живот, в много области има личности, които стърчат като самотен житен клас в полето. Ний не знаем цената им и те сами не я знаят, защото няма с кого да ги сравняваме, да се сравняват. Миленков като хуморист-импровиатор е един от тези самотни"...
Андрей Николов/склуптур. народен художник 1878-1959/

Стоян Иванов Миленков е роден на 9 ноември 1889 година в град Брезник в семейството на Йованчо и Ристена Миленкови. Родоначалник е чорбаджи Миленко от село Дивотино, който се преселва в Брезник в началото на ХІХ век. Бащата на Стоян е завършил медицинска фелшерска школа в София и работи като фелшер в Кюстендил, Варна, София. Семейството пътува и живее с него и Стоян учи основно училище в Кюстендил, а в София - втора мъжка гимназия. Тук семейството се установява трайно, тъй като бащата работи като административен директор на Александровската болница. От 1907 година Стоян Миленков е ученик в Народния театър, а през 1908 - 1909 год. изучава театрално изкуство в Париж при големия актьор Пол Муне. Работи в известия парижки театър "Комеди Монден" и театър "Одеон" като стажант-режисьор и актьор. По-късно вече е актьор в нашия Народен театър /1913-1915 год./, след което напуска театралната сцена и се отдава на творчество. В 1914 година дебютира в театър-вариете "Нова Америка'"'- София.
Стоян Миленков е творец-куплетист /названието идва от куплетния строеж на текстовете, от задължителното им римуване и кратки мелодии, които също имат куплетен строеж. Той съчинява текстовете, мелодиите, пее и си акомпанира с китара, пътува от село на село и от град на град, с или без цирка, пее при всякакви условия, със съпровод на салонен оркестър или без съпровод. Известно време сътрудничи в националното радио, в часа посветен на българското село. Автор е на либретото на първата българска оперета ''Моралисти"', по което маестро Георги Атанасов написва музика. Оперетата е представена през 1916 година. Стоян Миленков е професионалист, но и много добър импровизатор, опитен актьор - комик. В творчеството си той заимства с шопски словесен диалект и композициите му /в по-ранния период/ са повлияни от шопския музикален фолклор и тиролските песни - умело съчетава шопски песни с тиролски припеви. Автор е на две шопски поеми: "Пендо и Пена" и "Подвигът на Пижо". В своите куплети Миленков осмива, критикува много недъзи на обществено политическото устройство. Обект на неговите произвенедия са продажни министри, гешефтари, диктатори, черноборсаджии и други. През 1922 год. печата малка брошура със сатирични песни "Генуезки силуети", които пее пред публика в годините след войните. Също така твори и шлагерни песни, когато нашето шлагерно изкуство едва прохожда. Негови са актуалните и днес "Ех, проклета фукария", "Апаши", "Далавера", "О, Париж", "Парижко тегло" и други.
Много от свободното си време и ваканциите прекарва в родния Брезник, където с китара през рамо отива с приятели на Бърдото и пеят неговите песни. Тук участва в издаването на вестник "Дяволско шило", който критикува недъзите /кривиците/ на брезнишкото общество.
През 1934 година се организира 25-годишен творчески юбилей на хумориста Стоян Миленков и по този повод излиза сборник с негови песни- "Карнавал без маски" с предговор от писателя Стоян Чилингиров. По политически причини юбилеят не се състои, за което писателят Змей Горянин пише:
...Животът ни е глупава лотария
и ти си взел фаталния билет
да веселиш печалната България,
а сам да имаш български късмет....
Последното му участие е на 24 април 1953 година, когато в град Добрич Държавният цирк "Родина" чества 45-годишната творческа и артистична дейност на куплетиста Стоян Миленков. Умира същата година на 64 годишна възраст.
Неговото творчество е изследвано и отразено в статии на Николай Кауфман, Васил Гендов, Кирил Батенбергски, Драган Тенев, Андрей Андреев, Елена Огнянова, Елена Боянова, Петко Асенов и др., но не е напълно проучено и описано. Дъщеря му - Чайка Миленкова е автор на книга за своя баща, издадена по слуай 100-годишнината от рождението му - "Стоян Миленков трубадур на смеха и горчивите истини", ДИ "Музика", С., 1989 г.
Стоян Миленков не веднъж посещава и нашия град Перник /30-те години на миналия век/ и отразява в куплетите си това, което го
впечатлява.
...Цели две години
не бех идвал тука.
Ето пак пристигнах
да разсея скука...
Пътувайки из страната той търси запознанства, срещи, чрез които да вникне в бита, в обществения живот и неговата полза са темите, които черпи от това, за своите куплети:
Кат преди и днеска
дойдох с пълна вера, че пак ще направя добра далавера.
Сега ще засегна в няколко куплета интересни теми от мината взети...

Естествено мината е най-крупното предприятие в Перник, създало след себе си и други предприятия, създало и града и с нея са свързани имената на много личности, които стават обект на творчеството на Миленков:
...С кого да започна,
с кого да захвана,
кой ли ще се хване
първи в капана?'...
Разбира се на прицел най-напред стои тогавашният директор на мини "Перник" - Георги Коняров /1925 - 1932 г./:
...Ще почна безспорно -
Коняров известен,
що достойно влезе
в моята песен.
Цели шест години
той твори безспира
и за мохабети -
душа му умира...
Иван Берладин е друг минен инженер, когото Миленков фокусира и представя пред публиката с неговите положителни и отрицателни черти. Той е роден в Русия, потомък на белогвардейци и е завършил минен институт в Петроград. Започнал е работа като млад инженер в мини "Перник", ръководител на строежа на шахта " Св.Ана" / 1925 г./ и по-късно става началник на рудника:
...Берладин познати
или инженера
и за него тема
лесно ще намеря.
За работа казва
не търси покана.
Той създаде зная
шахта "Света Ана".
Една слабост има,
/това между нази/ -
кат белогвардеец
болшевики мрази.
Руснак като види
той не го изпуска, шахтата му стана губерния руска...
Хелмут Брокс - друг минен инженер, дългогодишен началник на рудник ''Бели брег", също е обрисуван подобаващо като човек, който освен че вьрши работа, оценява и иска да опита всичко хубаво в живота:

...А Брокс инженера
самин не отрича,
че всичко красиво
в живота обича.
Но скъпо му струва!...
Не се изплъзва от погледа му и маестро Христо Манолов - тогавашният диригент на минния оркестър, син на известния композитор Емануил Манолов:
...Нашият капелник
всички възхищава.
На всичко любящо
настроение дава.
Син е на Манолов -
наша стара слава,
но и син му тоже,
неща чудни дава.
Тука дирижира
и то не отскоро.
За ерген минава издание второ...
Обект на куплетите му е и г-н Ковачев - попуярна личност в Перник, в чийто личен живот надниква и ни го поднася с лека насмешка:
...А Ковачев славний
с очи засмени
вече май заряза
старите ергени.
Познат е на всички -
на мъже, жените,
че винаги носи
цвете на гърдите.
От село Студена
годеница има
и ще си я топли
през цялата зима...
Миленков посвещава свои куплети и на миньорската кръчма със закачливото име "Кукуригу", която се е намирала в кв."Хумни дол", заселен тогава предимно с руски емигранти - белогвардейци:
...Дигу, дигу, дигу,
сега ще започна
с Тодор Кукуригу.
Винце има той червено
и рус кая водка,
като петел на бунище
клиентите котка...

Но понякога при неуточнени сметки се налага бедната и недотам кротка миньорска клиентела да има "юмручено" разплащане на сметките с кръчмаря, което хумористът Миленков обобщава така:
...Дигу, дигу, дигу, сладкогласен Кукуригу
с разперени крила ,
с вересии се издигаш
и с проскубани пера...
Често Миленков започва с този рефрен "дигу, дигу". който асоциира звука на шопската гъдулка и той го ползва като начин за приобщаване на публиката. Пеейки своите куплети, той разпространява две-, три - листни "песнопойки", на които те са отпечатвани и които за съжаление са в непълен състав в архива му, предаден от дъщеря му на читалището в град Брезник. Този безкрайно талантлив и продуктивен творец е бил изключително скромен, което е причина много от нещата му да се загубят. Оприличава своята съдба с тази на щуреца, който се раздава чрез изкуството си.
...Без реклами, без венци
като полските щурци
песни пея аз вес ден
с весел, лек, игрив рефрен...
А кога настъпи глад,
тръгвам аз от град на град. Фондове що са не знам,
от държавата не ям...
/"АВТОПОРТРЕТ"/
Творчеството и живота на народния трубадур, чародейния
бард, хумориста, куплетистта, поета с китара, импровизатора, артиста Стоян
Миленков тепърва ще се издирва, изследва и обнародва. Дай Боже! Пороците,
недъзите, които той описва, осмива, критикува и днес съществуват и затова
неговото творчество е актуално и .в наши дни. От шлагерните му песни имат в
репертоара си почти всички съвременни групи за стари градски песни...
Нужно е да се издирят още източници за куплетите му. посветени на пернишката мина /може би има все още живи източннци-информатори, които със спомени или записки или др. да допринесат за по-пълна представа на тази част от творчеството му, което ще добави нови щрихи към твореския портрет на Стоян Миленков като народен трубадур, свързан с нашия град и нашата мина.
26 октомври 2006 година

ПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА:
1/.Асенов, П. "Чародейният бард Стоян Миленков"
В:"Нов Пернишки вестник"-бр. 17/19.02.1995 г.,с.З; 2/,Боянова, Е. "Брезник - родният град"
ИК"Коралов и СИЕ" - С.2002, с.61 -71; З/.Захариев, Св. - личен архив;
4/.Захариев, Св.- "Стоян Миленков"
В:"Нов Пернишки вестник" бр.../1.11.1993 г.,с.З; 5/.Д.Й. "Величието на артиста"
В:Вестник "Ново слово"- Оряхово-бр.../19.1.1944 г.; б/.Кауфман, Н - "Сатиричните песни на Стоян Миленков"
В: Сп. "Българска музика" бр.5/1985 г.,с. 17-20;
7/.Миленков, Ст. - "Карнавал без маски между кабарето и Парнас"-
Юбилеен сборник, печатница: С. М. Стайков, София, 1934 8/.Миленков, Ст. - архив музей град Брезник;
9/.Миленкова, Ч. - "Стоян Миленков - трубадур на смеха и горчивите
истини", ДИ"Музика" ,С. 1989 г. 

Вход с фейсбук профил:

ВИЗИТКА

Адрес: Перник, 2300, кв. Твърди ливади
бл. 44, вх. Б, ап. 11, ет. 1
Телефон/факс: 076/607535
Дата на регистрация: 17 май 2000 г.
Регистрирана в: Частна полза
Изпълнителен директор (Управител):
Светозар Евтимов Захариев
Председател на УС (Настоятелството):
Николай Иванович Сивков
Брой щатни служители:
Няма щатни служители
Брой доброволци: 17
Цели на организацията:
1. Проучване и изследване на родния край
2. Културно-просветни творчески изяви
3. Публикации, насочени към
    историческото наследство в региона
Целеви групи:
1. Краеведи
2. Родова памет
3. Съставители на план-указатели и
    бизнес карти на селища
Сфери на дейност: Изкуство и култура,
Образование,Медии, Обмен на
информация, Научни изследвания,
Подпомагане развитието на икономиката
Тип на организацията: Оперативна
Географски обхват на дейността:Перник,
Регионален, Регион
Донори: Други
Организацията не извършва 
спомагателна стопанска дейност
 
Study of local lore society - Pernik

Address of the organization: Pernik 2300,
kv. Tvardi livadi, bl. 44, entr. B, ap. 11
Phone/fax: +359 76/607535
Registration date: 17.05.2000
Registered in favour of: Private
Executive director:
Svetozar Eftimov Zahariev
Chair of Board of Directors:
Nikolai Ivanovich Sivkov
Number of staff: None
Number of volunteers: 17
Main goals
1. Study and research of the
    native land
2. Cultural and enlightenment
    actions
3. Publications of the region
    historical heritage
Target groups
1. Student of local lore
2. Generation memory
3. Writers of the settlements guides 
    and business maps
Spheres: Art and culture, Education, Media,
Information sharing, Scientific research,
Economic development support
Kind of the organization: Operating non grants
Geographical area of activities: Regional,
  Region, Pernik
Donors: Others
The organization does not develop 
any enterprise activity to support itself

ПЕРНИК - МОЯТ

Ти нямаш славата на Троя,
На вечен Рим и на Багдат.
Сред хилядите - ти си моя
Един-единствен, роден град.

Тук не за хубава Елена
Воюва българския лъв -
А за да бъде защитена
Честта на българската кръв.

На две разсечен от реката
Плещи по склонове опрял -
Израсна ти от черно злато
И слънчев разтопен метал.

Аз всичко свое ти отдадох
С любов и чистност, с мъжки труд -
Трудът на гордата си младост,
Плодът на зрелия си дух.

Ще си останем с тебе верни
Дори един от друг далек.
Ти ще пребъдеш, роден Перник
От нине, присто и навек.

Христо Христов - Крапер