Кметове от Югозапада уточниха своите приоритети и проблеми

Тече процес на по-ефективно усвояване на средствата
Един от най-важните изводи на 21-то общо събрание на общините в Югозападна България, проведено миналата седмица, в което се включиха и представители на пернишки регион, бе започващият процес на по-ефективно усвояване на средствата . в лицето на централната власт, която е се поела ангажимент за ускоряване на процеса за оценка, за по-ефективни процедури и редовни междинни плащания, заяви изпълнителният директор на Сдружението на Югозападните общини (СЮЗО) Любица Томова. Според нея един от основните проблеми за общините в Югозапада са били забавените плащания. „Междинните плащания се бавеха по осем месеца и повече”, посочи изпълнителният директор на СЮЗО и допълни, че какви кризисни условия, в които работят общините в момента, създават изключително нестабилно финансово състояние. „Нещо, което внася известна надежда да се подобри процесът на взаимодействие между местна и централна власт е , че ще бъдат създадени едни мобилни звена от управляващите органи, които да подпомагат на местно и регионално ниво подготовката на едни добри проекти от страна на местната власт. Това ще бъде една добра стъпка, изключително положителен момент”, обясни Томова. Новите идеи за работа на общините са свързани изцяло с европейското финансиране и с промяна с нормативната рамка за облекчаване на режимите и на режимите на кандидатстване за европейски проекти. Що се отнася до идеята финансовата децентрализация на общините да бъде поставена догодина Томова коментира, че този процес тече от доста време насам. „Общините изпитват известни затруднения, но те са свързани по-скоро с икономическата криза, която е осезаема за всички, но най-вече за общините. Общините разполагат с достатъчен капацитет, за да бъдат ефективни в това си нещо, но насоката от тук насетне по отношение на децетрализацията е не толкова по отношение на предоставяне на правомощия на местната власт, защото и в момента този процес тече, а по-скоро предоставяне на ресурси и на база, на която общините да могат да привличат местни приходи, за да реализират местната си политика”, обясни експертът.
Кметът на Община Трън Станислав Николов заяви, че няма капацитет за разработването на проекти и се налага да ползва услугите на консултантски фирми. Според него разработването на проекти е изключително голям проблем за малките общини у нас. Финансирането им пък е другият основен проблем за малките общини, тъй като е невъзможно да бъдат заделени средства от общинските бюджети. На община Трън за тази година той е редуциран със 400 000 лева. На практика там няма кадри, които да разработват европроекти. „Никои не гледа малките общини, трябва да се наблегне именно н тях, но засега никой не ни чува”, категоричен е Николов. Той обясни, че малките общини у нас не биха могли да се справят и да оцелеят без държавна помощ.
Кметовете бяха единодушни и по проблема, свързан с равнопоставеността и неделенето по политически признаци на общините у нас. До момента общините в България винаги са се разделяли по определени критерии, а някои от тях са били привилегировани по отношение на субсидиране на европроекти. Те настояват да се повишат и авансовите плащания, за да се даде възможност на фирмите, които печелят обществените поръчки с общината, да работят много по-бързо. В момента те варират от 5 до 20 %, освен това са се бавили значително.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

На тази дата в миналото

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година